Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Problemy otologiczne w czołówce chorób cywilizacyjnych. Dbajmy o narząd słuchu! 14 wrz, 2021

Uporczywy, trwający ponad 5 minut i nawracający szum w uszach, uczucie permanentnego zatkania przewodu słuchowego zewnętrznego, narastające problemy ze słuchem i pojawiający się ból w okolicy ucha to nie dolegliwości dotykające jednostki, w rzeczywistości to problem, który dotyka milionów osób na całym świecie niezależnie od wieku. Szacuje się, że na dolegliwości ze strony układu słuchowego cierpi nawet miliard osób na całym świecie, w Polsce jest to ok. 40% populacji. Problemy otologiczne dotyczą dysfunkcji narządu słuchu, który we współczesnym świecie narażony jest na zbyt wiele bodźców i nadmierną ilość decybeli. Układ słuchowy należy do jednych z najważniejszych i ma istotny wpływ na nasze funkcjonowanie w środowisku. Dzięki niemu możemy odpowiednio reagować na otoczenie i komunikować się w prawidłowy sposób. Dlatego warto wiedzieć, że zbagatelizowanie pierwszych objawów wskazujących na pojawienie się problemów ze słyszeniem może skutkować nawet utratą słuchu, a także przedwczesnym pojawieniem się objawów demencji. Ważna jest więc szybka reakcja i profilaktyka oraz świadomość, jak należy dbać o narząd słuchu na co dzień. 

Niepokojące objawy

Każdego dnia słyszymy tysiące różnych dźwięków. Nasz układ słuchowy pracuje na najwyższych obrotach i naturalnym stanem rzeczy jest fakt, że się starzeje. Dlatego, jeśli zaczynamy odczuwać dyskomfort podczas prowadzenia rozmowy, nie dosłyszymy naszego rozmówcy, choć ten mówi normalnym tonem głosu, odczuwamy potrzebę zwiększania głośności telewizora lub radia, musimy zwrócić uwagę na stan naszego słuchu. Ponadto wszelkiego rodzaju anomalia tj. bóle w uszach, szumy, ucisk, piszczenie powinny wzbudzić nasz niepokój i zaprowadzić nas do gabinetu laryngologa. 

Prawdą jest, że układ słuchowy jest narządem delikatnym. Zakładanie słuchawek, przebywanie w głośnym środowisku bez odpowiedniego zabezpieczenia uszu może się dla nas skończyć niedosłuchem. Niestety uszkodzenia są nieodwracalne, ponieważ ucho wewnętrzne oraz ślimak nie są w stanie się regenerować. Uszkodzenia w obrębie części obwodowej układu słuchowego powodują znaczne zmniejszenie ilości sygnałów docierających do części ośrodkowej, czyli kory słuchowej w płatach skroniowych mózgu. Prowadzi to do pojawienia się problemów z komunikacją i trudności w rozumieniu mowy. 

Słuch się starzeje

Głuchota starcza jest chorobą, która pojawia się w podeszłym wieku i jest naturalnym następstwem starzenia się organizmu, ale obecnie pierwsze objawy pogorszenia słuchu obserwuje się już u osób po 25 roku życia! Specjaliści upatrują winowajcy pojawienia się dolegliwości nie tylko w wieku i procesie starzenia, ale także w ekspozycji słuchu na zbyt głośne środowisko. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć również leki ototoksyczne (niektóre grupy antybiotyków), otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, słuchanie muzyki przez słuchawki douszne.

Odpowiednio szybko podjęta diagnostyka i leczenie polegające na wprowadzeniu istotnych zmian wykluczających szkodliwe dla narządu słuchu środowisko oraz dobranie aparatu słuchowego pozwalają na zachowanie dobrej jakości słyszenia. Badania otologiczne w połączeniu z właściwą profilaktyką pozwalają na zminimalizowanie ryzyka pogłębiania niedosłuchu oraz pojawienia się problemów z pamięcią czy przedwczesnych objawów demencji.