Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Rozwój słuchu małego dziecka. Jak go wspierać? 04 mar, 2022

Słuch to zmysł, który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Zaczyna rozwijać się już podczas życia płodowego, więc prawidłowość rozwoju narządu słuchu możemy zauważyć w pierwszych tygodniach życia noworodka. Warto wiedzieć, co wskazuje na ewentualne problemy ze słuchem dziecka, aby móc szybko reagować. 

Jak rozwija się narząd słuchu?

Jak już zostało wspomniane, słuch kształtuje się w czasie życia płodowego. Początkowo płód nie słyszy dobrze, jednak już w 7. tygodniu ciąży kształtują się uszy, a tym samym dziecko zaczyna rozwijać swoje możliwości słuchowe. Badania obrazują, że w trzecim trymestrze dziecko rozpoznaje już głos mamy, dlatego też jest on dla niego najbardziej kojący po narodzinach.

Słuch dziecka dość szybko rozwija się w pierwszych miesiącach po przyjściu na świat. Przede wszystkim między 4. a 12. miesiącem życia dziecko powinno stale doskonalić swoje umiejętności – wtedy właśnie zaczyna gaworzyć, wsłuchiwać się w rozmowy osób go otaczających, reagować na własne imię, a także poruszać się w rytm muzyki. W końcu pojawia się moment, gdy maluch próbuje wypowiadać słowa, które najczęściej są zasłyszane od rodziców. 

Jak dbać o narząd słuchu małego dziecka?

Najlepszym sposobem, aby zadbać o prawidłowy rozwój słuchu u noworodka, jest stymulowanie tego zmysłu. Gdy dziecko jeszcze znajduje się w brzuchu matki, warto mówić do niego, czy też puszczać mu spokojne melodie. Po narodzinach dziecka najlepiej korzystać z zabawek muzycznych, grzechotek, czytać dziecku książki czy też śpiewać kołysanki do snu. 

Prawidłowa higiena uszu również nie pozostaje bez znaczenia. Występowanie woskowiny w uszach jest naturalne, jednak małżowiny malucha powinny być z niej oczyszczane, najlepiej podczas kąpieli. Nie należy też zbyt często czyścić kanału słuchowego, aby nie doprowadzić do nadprodukcji woskowiny, której nadmiar również może powodować problemy ze słuchem.

Niedosłuch u dziecka – objawy

Na problemy ze słuchem ogromny wpływ mają uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie występuje niedosłuch lub głuchota, wówczas warto szczególną uwagę przywiązywać do badania słuchu u dziecka. Słuch może być nieprawidłowo ukształtowany również przez wrodzone wady, przyjmowanie niektórych antybiotyków, przedwczesne urodzenie. O niedosłuchu świadczy przede wszystkim brak reakcji dziecka na dźwięki z otoczenia, a także nadmierna hałaśliwość malucha. Kluczowe jest podejmowanie odpowiednich kroków, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości.