Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Kiedy specjalista może zalecić badanie słuchu? 27 kwi, 2022

Ubytek słuchu to problem, który może pojawić się w każdym wieku. Chociaż niedosłuch najczęściej występuje u seniorów, narażone są na niego również dzieci i osoby młode, zwłaszcza mające styczność z nadmiarem decybeli płynących z urządzeń elektronicznych oraz urazami głowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z jakością słuchu niezbędna jest wizyta u otorynolaryngologa  lub audiologa. Specjalista jest w stanie fachowo i dokładnie ocenić kondycję słuchu, a w razie potrzeby może zlecić specjalistyczne badanie słuchu.

Czy to już zaburzenia słuchu?

Już u noworodków przeprowadzane są przesiewowe badania słuchu, które pozwalają wychwycić wady wrodzone. Jednak również w późniejszych latach, a także w dorosłym życiu mogą się pojawić schorzenia nabyte skutkujące niedosłuchem. Ludzkie ucho, budowa tego narządu i wszystkie etapy przetwarzania dźwięku to skomplikowany proces, który może być zakłócony przez szereg czynników. Objawem, który jako pierwszy powinien nas skłonić do odwiedzenia specjalisty jest oczywiście pogarszający się słuch i związane z tym trudności komunikacyjne czy społeczne. Kolejne niepokojące symptomy, przy których specjalista może skierować nas na badanie audiometryczne, są szumy uszne i inne nieokreślone dźwięki, które nie pochodzą z otoczenia. Również zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą być związane z zaburzeniami słuchu.

Choroby i uszkodzenia

Wrażliwość na hałas i wysokie dźwięki, podatność na stany zapalne (zwłaszcza w wieku dziecięcym), a także urazy i zmiany wynikające z wieku – to wszystko sprawia, że warto profilaktycznie badać słuch. Pozwoli nam wykryć problem nawet, gdy ubytek jest jeszcze niewielki. Lekarz specjalista może również zlecić je w sytuacji, gdy pacjent zaczyna na co dzień mówić głośniej, prosić otoczenie o powtarzanie słów i zdań lub zwiększać poziom głośności telewizora czy radia. Czujność powinno również wzmóc częste pojawianie się chorób narządu słuchu w rodzinie pacjenta.

W przypadku zaburzeń słyszenia konieczna jest stała kontrola i szybkie reagowanie na pojawiające się objawy. Tylko odpowiednia diagnoza, a także dopasowanie oraz protezowanie słuchu aparatem mogą zahamować proces pogarszania się słuchu i zminimalizować związane z tym objawy, poprawiając komfort życia pacjenta.