Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Czym jest i na czym polega drenaż wentylacyjny ucha? 25 maj, 2022

Okres przedszkolny to czas rozwoju układu autoimmunologicznego dziecka, wciąż jeszcze niedojrzałego. Dlatego to również czas nawracających infekcji górnego układu oddechowego i przewlekłego nieżytu nosa. Zapalenie ucha środkowego jest zmorą dzieci i rodziców, a kiedy staje się przewlekłe (i często bez objawów bólowych), może prowadzić do poważnych konsekwencji i konieczności interwencji chirurgicznej.

Kiedy konieczny jest drenaż ucha?

Niedoleczone infekcje ucha u dziecka mogą w przyszłości skutkować trwałymi ubytkami słuchu, nieprawidłową mową lub jej opóźnieniem, a w konsekwencji opóźnionym rozwojem. Kiedy leczenie zachowawcze (antybiotykoterapia) nie daje pożądanych efektów, a słuch dziecka jest wyraźnie osłabiony, należy zastosować leczenie chirurgiczne.

Drenaż ucha przeprowadza się, kiedy za błoną bębenkową zalega płyn. Ciecz zbiera się w wyniku nawracających infekcji ucha środkowego oraz przewlekłego stanu zapalnego ucha. Stan ten przeważnie nie daje dolegliwości bólowych, niemniej pewne objawy powinny być alarmujące dla rodzica. Kiedy dziecko staje się głośne, nie reaguje prawidłowo na komunikaty, ma problemy z powtarzaniem słów, ciągnie dłońmi za uszy czy ma problemy z zachowaniem równowagi, należy udać się do laryngologa.

Drenaż wskazany jest w momencie, kiedy występuje niedosłuch, a także przy nawracających ostrych infekcjach ucha, przewlekłej niewydolności trąbek słuchowych, opóźnionym rozwoju mowy i przy wadach twarzoczaszki.

Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Założenie drenu jest zabiegiem powszechnie stosowanym i bezpiecznym, skutki uboczne występują niezwykle rzadko. Najpierw nacina się błonę bębenkową, następnie usuwa zalegający płyn i przepłukuje lekami jamę bębenkową. Następnie zakłada się niewielki dren w błonie bębenkowej, kształtem przypominający szpulkę do nici, dopasowany do budowy ucha. Dren zapewnia prawidłową wentylację i wyciek cieczy (zamiast gromadzenia się).

Rozmiar drenu dobierany jest indywidualnie. Zazwyczaj zakłada się go na okres od kilku miesięcy do dwóch lat. U dzieci przeważnie wypada po jakimś czasie sam.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólny. Przed zabiegiem należy zrobić podstawowe badania krwi (morfologię i krzepliwość), oraz mieć obowiązkowe szczepienie przeciw żółtaczce (WZW B).

Jak dbać o ucho po zabiegu?

Po zabiegu ucho należy zabezpieczać przed wodą. Na rynku dostępne są specjalne wkładki przeciwwodne, dzięki którym można nawet korzystać z basenu, ale powinno unikać się nurkowania. Ponadto nie należy stosować preparatów rozpuszczających woskowinę.

Po założeniu drenu płyn z ucha środkowego wydobywa się samoistnie i jest to zjawisko pożądane. Drenaż jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem i nie należy się go obawiać.