Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Cyfrowe aparaty słuchowe – nowa jakość życia z niedosłuchem 04 lip, 2022

Pierwszy przenośny aparat słuchowy opatentowano w 1901 roku. Właścicielem urządzenia o wadze około 12 kg była angielska królowa. Obecnie dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii cyfrowej możliwe jest tworzenie dyskretnych, miniaturowych aparatów, które dają możliwość słyszenia, nawet osobom z dużym niedosłuchem.

Analogowe a cyfrowe aparaty słuchowe

Dostępne aktualnie na rynku aparaty słuchowe, to przed wszystkim rozwiązania cyfrowe, które zastąpiły używane wcześniej wersje analogowe. Główna różnica między jednym i drugim rozwiązaniem polega na sposobie przetwarzania i wzmacniania sygnału.

Analogowe aparaty słuchowe wzmacniają wszystkie docierające dźwięki w jednakowy, tzw. liniowy sposób. Oznacza to, że wzmacniają sygnał mowy, ale w tym samym czasie, równie silnie wzmacniają wszystkie dźwięki dookoła – szum, hałas ulicy czy głośne rozmowy w zatłoczonych miejscach. Aparaty tego typu nie są wyposażone w układy redukcji szumu i hałasu. W związku z tym, oprócz wzmocnienia tego na czym nam najbardziej zależy, czyli mowy, wzmocnieniu ulegają także dźwięki, które głównie przeszkadzają i utrudniają komunikację, zamiast pomagać. Ponadto aparaty tego typu nie posiadają dodatkowych funkcji, takich jak komunikacja między aparatami czy połączenie z telefonem/telewizorem. Są to bardzo proste rozwiązania, które obecnie są praktycznie całkowicie wycofane z rynku.

Wraz z rozwojem technologii aparaty analogowe zostały wyparte przez aparaty cyfrowe, czyli zupełnie nowe rozwiązania i nową jakość dźwięku. Największa różnica polega na tym, że w aparatach cyfrowych poszczególne dźwięki są wzmacniane w różny sposób. Główny nacisk położony jest oczywiście na sygnały najbardziej istotne, czyli dźwięki mowy. Hałas, który znajduje się dookoła jest redukowany, dzięki czemu możliwe jest bardzo dobre rozumienie mowy, nawet w hałaśliwym otoczeniu.

Dodatkowo aparaty cyfrowe najnowszej generacji posiadają wiele innowacyjnych funkcji, które podnoszą komfort użytkowania oraz zapewniają lepsze słyszenie. Aparaty tego typu można połączyć ze smartfonem czy z telewizorem, a w przypadku noszenia dwóch aparatów, można je ze sobą zsynchronizować, dzięki czemu współpracują one ze sobą, przynosząc kolejne korzyści. Ponadto dzięki zupełnie innej zasadzie działania niż aparaty analogowe, zapewniają zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, a także wyraźne i bardziej naturalne odbieranie mowy.

Najnowsze aparaty cyfrowe są najczęściej w pełni automatyczne. Na podstawie wprowadzonych danych o ubytku słuchu pacjenta i dzięki ciągłej analizie otoczenia akustycznego utrzymują komfortowy poziom dźwięku, a w tym samym czasie w jak największym stopniu tłumią docierający do pacjenta hałas. Po precyzyjnym doborze i dopasowaniu cyfrowych aparatów słuchowych uzyskuje się bardzo dobry efekt z protezowania, dzięki temu, że mają one o wiele więcej możliwości, które nie są dostępne w technice analogowej.

Podsumowanie

Można zatem powiedzieć, że do największych osiągnięć współczesnej protetyki słuchu należy przede wszystkim zastosowanie cyfrowej obróbki sygnału akustycznego, która umożliwiła wprowadzenie wielu dodatkowych funkcji polepszających pracę aparatów słuchowych. Najważniejsze z nich, to: mechanizmy kontroli wzmocnienia, wielokanałowość, redukcja zniekształceń, regulatory i systemy wspomagające odbiór sygnału czy też systemy antysprzężeniowe, które eliminują piszczenie aparatu.

Aktualnie dostępne aparaty słuchowe zapewniają zatem dużo większy komfort, lepszą jakość dźwięku oraz przede wszystkim poprawę komunikacji. Dzięki tak wielu funkcjom, cyfrowy aparat słuchowy można wyregulować indywidualnie do oczekiwań pacjenta, zaczynając od uwzględnienia trybu życia, przez wykonywany zawód, a kończąc na preferencjach kolorystycznych i stopniu dyskrecji aparatów. 

 

Bibliografia:

1. Antas-Jaszczuk, A., & Nikitin, S. (2021). Zastosowanie technologii w procesie rewalidacji osób z wadami słuchu. Student niepełnosprawny. Szkice I Rozprawy, 14(7), 173-183

2.  Czyż, A. (2015). Nowoczesne rozwiązania protetyczne dla zwiększenia możliwości rozwojowo-komunikacyjnych osób z uszkodzonym narządem słuchu