Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aparaty słuchowe A A A

Aparat słuchowy może otworzyć drzwi do świata dźwięków, które wydawały się bezpowrotnie utracone. Być może długo trwało ich znikanie, ale wystarczy niewiele czasu, aby odkryć je na nowo. A korzyści jest wiele...

Trudno jest zdefiniować takie pojęcie jak "normalne słyszenie" - czy to nie dziwne? W gruncie rzeczy nie. Istnieje bowiem ogromna różnica między zdolnością słyszenia u noworodka i nastolatka. Podobnie jak różnią się między sobą np. ludzie dwudziesto-, czterdziesto- i sześćdziesięcioletni. Jak wiele innych rzeczy - słuch zmienia się na przestrzeni życia. Zmiany te zazwyczaj następują tak wolno, że na początku wcale ich nie zauważamy. Dopiero, gdy słuch zaczyna wpływać na nasz sposób porozumiewania się z innymi, zaczynamy się zastanawiać, co się dzieje.

Aparat słuchowy może przynieść wielką, pozytywną i natychmiastową różnicę w słyszeniu oraz rozumieniu mowy. Jeżeli ktoś długo zwlekał z założeniem aparatu, niektóre dźwięki mogą wydawać się głośne, wręcz dziwne! Dzieje się tak dlatego, że mózg zapomniał, jak to było, kiedy je słyszał i musi je sobie dopiero przypomnieć. Mózg musi nauczyć się koncentrować na dźwiękach, które są ważne i oddzielić je od pozostałych. To proces wymagający kilku tygodni czasu.