Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Choroby uszu a zawroty głowy 22 lip, 2022

Zaburzenia czy choroby, które występują w obrębie uszu, powodują nie tylko problemy ze słuchem, ale także szereg innych nieprzyjemnych objawów, między innymi zawroty głowy.

Choroby uszu, które wywołują zawroty głowy

Zaburzenia i choroby otolaryngologiczne są jednymi z częstszych powodów występowania zawrotów głowy. Nieprawidłowości mogą pojawiać się w każdej z trzech części ucha. Wyróżnia się schorzenia:

  • ucha zewnętrznego, np. woszczynę;
  • ucha środkowego, m.in.: zapalenie trąbki Eustachiusza, zapalenia wirusowe lub bakteryjne tej części narządu słuchu;
  • ucha wewnętrznego takie, jak: zapalenie błędnika, łagodne położeniowe zawroty głowy, toksyczne uszkodzenie błędnika (głównie pod wpływem leków).

Choroba Meniere'a

Wszystkie wymienione powyżej dolegliwości związane są z odczuwaniem zawrotów głowy przez pacjenta. To kluczowy symptom także w przypadku choroby Meniere'a – rzadkiej przypadłości, której towarzyszy również szum w uszach oraz pogarszanie się słuchu.

Schorzenie obejmuje ucho wewnętrzne, a jego przyczyn upatruje się w: zakażeniach wirusowych, nieprawidłowościach budowy anatomicznej, genetyce, zaburzeniach metabolicznych, naczyniowych lub psychosomatycznych. Pacjentom zaleca się odpoczynek i odpowiednią dietę. Bywa, że niezbędna staje się farmakoterapia lub operacja.

Zapalenie nerwu słuchowego

Inną dolegliwością wywołującą bardzo silne zawroty głowy jest zapalenie nerwu słuchowego, a konkretnie jego części przedsionkowej. Główną rolą tego nerwu jest utrzymywanie równowagi ciała. Jako przyczynę stanu zapalnego wymienia się: zakażenia wirusowe, zaburzenia naczyniowe i reakcję autoimmunologiczną.

Chory, poza zawrotami głowy, doświadcza także nudności i wymiotów, czasem oczopląsu. Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na podawaniu preparatów przeciwwirusowych, przeciwwymiotnych i zmniejszających uczucie wirowania.

Choroby ucha i zaburzenia słuchu mogą mieć różne przyczyny; warto wiedzieć, że częstym, a dla wielu pacjentów nieoczywistym ich objawem są zawroty głowy. Można powiedzieć, że choroby i dysfunkcje ucha wewnętrznego, w którym znajdują się struktury odpowiadające za zmysł równowagi, to jedne z głównych źródeł takich symptomów.