Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Dolegliwości ucha A A A

Najczęstsze przyczyny bólu ucha

Ból ucha pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest to odczucie bardzo uciążliwe i przybierające różne formy – od ostrego kłucia, po męczące wrażenie „rozpychania”. Leczenie bólu jest zależne od przyczyny, dlatego warto poznać najczęstsze czynniki wywołujące tę dolegliwość.

Dlaczego ucho boli?

Zapalenie ucha

Częstą przyczyną bólu jest wirusowe lub bakteryjne zapalenie ucha środkowego, objawiające się m.in. osłabieniem słuchu, ostrym kłuciem oraz wysoką gorączką – szczególnie u dzieci. Zapalenie części zewnętrznej skutkuje natomiast uciążliwym swędzeniem oraz obrzękiem. Leczenie polega na podaniu odpowiedniego leku, w zależności od patogenu wywołującego infekcję – mogą to być antybiotyki, sterydy lub leki przeciwgrzybicze.

Działanie czynników zewnętrznych

Czasami ból narządu słuchu spowodowany jest niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych. Do najczęstszych przyczyn należy uraz akustyczny, który może mieć charakter ostry (np. na skutek nagłego huku, wystrzału) lub przewlekły (postępuje stopniowo, a wywołany jest długotrwałą ekspozycją na zbyt głośne dźwięki, np. hałas w pracy). Objawy to ból, szumy, zaburzenia słuchu lub charakterystyczne bębnienie w uchu. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do krwawienia z przewodu słuchowego. Poza głośnymi dźwiękami destrukcyjny wpływ ma także woda. Długotrwałe przebywanie w wodzie lub wilgotnym klimacie, a także choroby powodujące łuszczenie się naskórka, prowadzą do schorzenia zwanego uchem pływaka. Uszkodzona bariera woskowinowa staje się wtedy podatna na działanie bakterii i grzybów, a leczenie wymaga zazwyczaj podania antybiotyków.

Ponieważ przyczyn bólu ucha może być wiele, warto każdorazowo skonsultować się ze specjalistą, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.Gdzie szukać pomocy? Medycyna ucha to otorynolaryngologia, potocznie zwana laryngologią – lekarze o tej specjalizacji zajmują się schorzeniami narządu słuchu. Pamiętajmy również, by w ramach profilaktyki chronić narząd przed czynnikami zewnętrznymi wywołującymi infekcje (np. poprzez słuchawki wygłuszające hałas) oraz dbać o prawidłową higienę.