Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Problemy ze słuchem. Od czego zacząć diagnostykę? 06 sie, 2022

Problemy ze słuchem dotykają osób w każdym wieku. Co zrobić, gdy słuch zaczyna słabnąć? Kiedy pogorszenie słuchu wymaga zbadania? Gdzie szukać pomocy?

Bez względu na podłoże i intensywność zaburzeń słuchowych zawsze powinno się skonsultować problem ze specjalistą. W pierwszej kolejności warto udać się do laryngologa, aby wykluczyć problemy ze słuchem wynikające z infekcji czy powikłań po przebytych chorobach. Zdarza się, że jest to niewielka dolegliwość, np. zatkanie uszu woskowiną. W każdym innym przypadku konieczne jest skierowanie na dalsze badania słuchu. O rodzaju zalecanych badań decyduje specjalista; do podstawowych metod diagnostycznych należą m.in. audiometria tonalna. W celu rozszerzenia diagnostyki można wykonać otoemisję akustyczną.

 Na czym polega audiometria?

Audiometria tonalna jest to podstawowe badanie słuchu zazwyczaj wykonywane przez laryngologa lub protetyka słuchu. Pozwala ona na ocenę progów słyszenia przez pacjenta na drodze przewodnictwa  powietrznego dla częstotliwości od 125 do 8000 Hz, czyli głównych częstotliwości pola słuchowego człowieka oraz na drodze przewodnictwa kostnego dla częstotliwości 250 do 4000 Hz.

Badanie wykonuje się za pomocą urządzenia zwanego audiometrem. Podawane są dźwięki o różnym natężeniu i częstotliwości. Jest to ocena subiektywna słuchu. Po ustaleniu, tzw. progu słyszalności lekarz jest w stanie określić stopnień upośledzenia słuchu.

Samo badanie jest bezinwazyjne. Polega na założeniu słuchawek pacjentowi i umieszczeniu go w specjalnym wyciszonym pomieszczeniu. Pacjent, słysząc określone dźwięki, reaguje na nie i je potwierdza (lub nie) za pomocą, tzw. przycisku odpowiedzi. Wynik badania przygotowywany jest w formie wykresu obrazującego dwie krzywe – jedną odpowiadającą przewodnictwu kostnemu, drugą przedstawiającą przewodnictwo powietrzne. Oceniany jest poziom, przy którym pacjent reaguje na dźwięk, oraz położenie krzywych przewodnictwa powietrznego i kostnego względem siebie.

 Czym jest otoemisja akustyczna?

Otoemisja akustyczna umożliwia wykrycie niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego i pozwala na ocenę stanu ślimaka. Wykonuje się ją przede wszystkim u dzieci, natomiast u dorosłych audiolog zaleca badanie w przypadku szumów usznych, u pacjentów z odczuwalnym pogorszeniem słuchu, które nie wynika z audiometrii tonalnej, a także u tych, którzy przyjmowali leki ototoksyczne.

Podczas badania pacjent wraz z osobą przeprowadzającą badanie przebywa w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu. W uchu umieszczona zostaje sonda z głośnikiem i mikrofonem. W przypadku prawidłowego działania ślimaka narząd ten powinien zareagować na podawane dźwięki, tworząc impuls zwrotny. Jeżeli odpowiedź nie jest rejestrowana, oznacza to problem ze słuchem oraz konieczność dalszej diagnostyki.

Otoemisja akustyczna jest bezinwazyjna i praktycznie bezbolesna.

Często osoby z pogarszającą się zdolnością słyszenia nie zdają sobie sprawy z postępujących zmian, dlatego warto raz w roku udać się na badania słuchu.