Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Dziecko z niedosłuchem – charakterystyczne zachowania 08 wrz, 2022

Bardzo często zdarza się, że rodzice nie zauważają problemów ze słuchem u swoich dzieci i są zaskoczeni diagnozą. Na co więc zwrócić uwagę, aby sprawdzić, czy dziecko ma niedosłuch? Co powinno nas zaniepokoić?

Objawy niedosłuchu u niemowląt

Do charakterystycznych zachowań dzieci z niedosłuchem należy m.in. brak gaworzenia, brak reakcji na głosy znajomych osób. Poza tym dziecko nie reaguje np. na dźwięk grzechotek lub innych zabawek dźwiękowych. Przy nieco starszych dzieciach uwagę powinno zwrócić to, że nie próbują naśladować dźwięków wydawanych przez otoczenie. Już około roczne dzieci zwykle próbują odtwarzać odgłosy wydawane przez zwierzęta, a także poruszają się w rytm słyszanej muzyki – brak takich zachowań powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Opóźniony rozwój mowy a niedosłuch

W późniejszym okresie życia uwagę powinno zwrócić to, że mowa dziecka nie rozwija się prawidłowo. Poza tym dzieci z niedosłuchem nie reagują, gdy mówi się do nich ciszej, a także często proszą o powtórzenie wypowiadanych słów. Charakterystycznym zachowaniem dzieci z niedosłuchem jest również zwiększanie głośności telewizora lub siadanie coraz bliżej niego.

Niedosłuch na jedno ucho

Jeżeli dziecko ma niedosłuch tylko na jedno ucho, można zaobserwować, że często w trakcie rozmowy czy zabawy nadstawia drugie ucho (zdrowe). Tego rodzaju zaburzenia najczęściej powstają w wyniku przebiegu chorób zakaźnych, np. świnki. Jednostronny niedosłuch najczęściej pojawia się nagle i zwykle jest rozpoznawany przypadkiem przez osoby najbliższe lub przez samo dziecko, które zauważa, że np. rozmowa przez telefon jest możliwa jedynie wtedy, gdy słuchawka trzymana jest przy zdrowym uchu.

Czy niedosłuch może się cofnąć?

Niektóre rodzaje niedosłuchu są trwałe, jednak w wielu przypadkach może to ustąpić. Jeżeli przyczyną niedosłuchu jest infekcja, to po jej wyleczeniu niedosłuch powinien się cofnąć. Współczesna medycyna zna wiele skutecznych sposobów leczenia niedosłuchu, lecz w każdym przypadku najważniejsza jest szybka diagnoza.

Podsumowując, zawsze należy obserwować dziecko pod kątem nietypowych zachowań, takich jak nieodpowiednie reagowanie na dźwięki czy też brak reakcji na głosy bliskich osób, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej będzie udać się do laryngologa lub audiologa.