Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Aparaty słuchowe zauszne i wewnątrzuszne – porównanie 21 lis, 2022

Niedosłuch może zostać prawie całkowicie zrekompensowany poprzez odpowiednie dobranie nowoczesnych i coraz bardziej skutecznych aparatów słuchowych. Jakie są ich rodzaje i czym kierować się przy wyborze?

Rodzaje aparatów słuchowych i ich charakterystyka

Aparaty słuchowy zasadniczo dzielą się na dwie podstawowe grupy: zauszne (BTE i RITE) oraz wewnątrzuszne ITE.

Aparat słuchowy zauszny typu BTE, jak sama nazwa wskazuje, noszony jest za uchem. Główne elementy aparatu, jak mikrofon, wzmacniacz dźwięku i głośnik, znajdują się w obudowie umiejscawianej za małżowiną uszną. W zewnętrznym przewodzie słuchowym zlokalizowana jest natomiast wkładka uszna, dzięki której dźwięk przenoszony jest na błonę bębenkową. Jest ona połączona z zasadniczą częścią aparatu dyskretnym plastikowym przewodem.

Aparat zauszny typu RITE różni się tym, iż w uchu oprócz wkładki indywidualnej znajduje się także część elektroniki, a konkretnie słuchawka aparatu. Jest to rozwiązanie dyskretniejsze od BTE, a część znajdująca się za uchem jest zazwyczaj mniejszych rozmiarów.

W aparacie słuchowym wewnątrzusznym wszystkie części znajdują się w niewielkiej obudowie całkowicie osadzonej w uchu. W zależności od głębokości osadzenia, rozróżnia się aparaty małżowinowe, wewnątrzkanałowe oraz modele całkowicie wewnątrzkanałowe, umieszczone w przewodzie słuchowym bardzo głęboko i praktycznie z zewnątrz niewidoczne.

Czym różnią się aparaty zauszne od wewnątrzusznych?

Zasadniczą różnicą aparatów zausznych i wewnątrzusznych jest odmienny rodzaj konstrukcji oraz sposób ich noszenia – za uchem lub w uchu. 

Aparaty zauszne, z racji posiadania większej ilości miejsca, mają większe i mocniejsze baterie, niewymagające tak częstej wymiany jak w aparacie wewnątrzusznym. Większe przyciski sprawiają, że aparaty zauszne są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Na korzyść modeli wewnątrzusznych przemawia natomiast ich dyskretny wygląd – są one praktycznie niewidoczne. Aparat wewnątrzuszny jest również wygodniejszy dla osób noszących okulary oraz aktywnie uprawiających sport. Aparat wewnątrzuszny nie będzie jednak odpowiedni dla wszystkich, bowiem czasami wielkość i budowa kanału słuchowego mogą uniemożliwić jego dopasowanie.

Istotny w wyborze rodzaju aparatu jest także sam rodzaj i stopień niedosłuchu. Aparaty zauszne mogą być zastosowane we wszystkich jego rodzajach, począwszy od lekkiego po głęboki. Natomiast aparaty wewnątrzuszne sprawdzą się tylko przy nieznacznym lub średnim ubytku słuchu.

Zawsze należy pamiętać, że każdy aparat powinien być dobrany indywidualnie z pomocą specjalisty w zgodzie z potrzebami i preferencjami użytkownika.