Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Zawał ucha – pierwsze objawy i leczenie 17 gru, 2022

Nagły niedosłuch to przypadłość, która może się pojawić w różnym czasie. Szczególnie w okresie letnim ten stan może się nasilać. Ze względu na to, że w takiej sytuacji nie odczuwamy bólu, to zazwyczaj nie szukamy pomocy. Jednak brak reakcji pod tym względem może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia słuchu.

Symptomy niedosłuchu

Głównym objawem zawału ucha jest jego jednostronne upośledzenie. Chory doznaje wówczas uczucia zatkania ucha i pojawia się to najczęściej w okresie porannym. Oprócz tego mogą występować również zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz szumy uszne. Gdy ma miejsce zawał ucha, stopień niedosłyszenia bywa różny. W niektórych sytuacjach może dojść nawet do całkowitej głuchoty. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Podstawowe badania

Do właściwego rozpoznania stanu chorobowego potrzebny będzie wywiad lekarski, badanie laryngologiczne oraz diagnostyka audiologiczna. Bardzo duże znaczenie będą miały badania obrazowe. Chodzi przy tym głównie o tomografię komputerową. U osoby z tego rodzaju przypadłością należy na początek wykluczyć guza nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Czasami będą potrzebne dodatkowe badania laboratoryjne, dotyczące stężenia glukozy we krwi, układu krzepnięcia oraz morfologia krwi z rozmazem.

Leczenie zawału ucha

Do głównych leków stosowanych przy nagłej głuchocie zalicza się glikokortykosteroidy podawane ogólnie albo miejscowo do jamy bębenkowej. Leczenie obejmuje też inne grupy preparatów. Chodzi o leki podawane w celu poprawy krążenia, preparaty przeciwzakrzepowe oraz leki przeciwwirusowe. Te ostanie są wykorzystywane wówczas, gdy istnieje podejrzenie infekcji. Stosuje się także preparaty moczopędne oraz zmniejszające objętość endolimfy.

Ze względu na to, że podczas niedosłuchu nie odczuwa się bólu, wiele osób bagatelizuje niepokojące objawy, myśląc, że sytuacja samoczynnie się zmieni. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób myślenia może się skończyć nawet całkowitą głuchotą. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe działanie i skorzystanie z pomocy specjalisty.