Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Czy długotrwały stres może uszkodzić słuch? 04 kwi, 2023

Choć problemy ze słuchem zazwyczaj kojarzą się z wadami genetycznymi, ekspozycją na hałas lub starzeniem się, nieprawidłowości mogą wystąpić także w czasie przyjmowania leków czy ataków alergii. Jak się okazuje, również długotrwały stres może uszkodzić zmysł słuchu.

Jak to możliwe, że stres wpływa na zmysł słuchu?

Stres jest przyczyną zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych, czego konsekwencją może być nawet zawał serca. Nic więc dziwnego, że ma on wpływ także na inne części ciała. Choć stres nie jest w stanie spowodować całkowitej i natychmiastowej głuchoty, może być odpowiedzialny m.in. za powstanie szumów usznych. Zazwyczaj znikają one po upływie kilku godzin, ale w niektórych przypadkach mogą pozostawić po sobie długotrwałe, a nawet nieodwracalne szkody.

Naukowcy potwierdzili, że osoby, które najbardziej odczuwają szumy to te, które mają w życiu dużo stresu. Niestety, w wielu przypadkach tworzy to zamknięte koło – stres wpływa na zmysł słuchu i nasila szumy, a szumy powodują stres. Jeśli to możliwe, warto unikać sytuacji stresogennych, a jeśli już się pojawią, starać się zrelaksować, np. poprzez techniki oddechowe. Skuteczne mogą okazać się również aktywności fizyczne, np. joga lub pilates.

Czego objawem są szumy uszne?

Szumy uszne bywają bardzo kłopotliwe i są objawem, którego wystąpienie może być związane ze stresem – jednak nie musi. To objaw wielu problemów ze zdrowiem i bardzo często jest lekceważony. Warto wiedzieć, że szumy mogą wystąpić po ekspozycji na hałas, ale też u osób mierzących się z chorobami, takimi jak miażdżyca, cukrzyca lub niedoczynność tarczycy, a także w przypadku nadciśnienia tętniczego. 

Zmysł słuchu jest bardzo podatny na zmiany, które zachodzą w ciele i psychice człowieka. Jeśli podejrzewasz, że problemy są spowodowane chorobą, dolegliwościami lub szumy uszne nie ustały po upływie kilku dni, skorzystaj z badania słuchu jak najszybciej. Pozwoli to na uniknięcie nieodwracalnych zmian oraz przywrócenie prawidłowego działania zmysłu.