Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Wpływ boreliozy na ludzki słuch 11 lip, 2023

Do negatywnych skutków ukąszenia przez kleszcza zaliczają się różnorodne schorzenia. Najgroźniejsze z nich to zapalenie opon mózgowych, które nierzadko wymaga hospitalizacji. Jednak po zakażeniu bakterią o nazwie Borrelia, pojawić się mogą także objawy neurologiczne. Borelioza jest niezwykle groźną chorobą właśnie ze względu na opóźnione występowanie reakcji organizmu. Początkowo objawy zakażenia mogą nie występować, co sprawia, że chory nie ma świadomości toczącego się stanu zapalnego w organizmie. Szumy uszne to jeden z częstszych przejawów neurologicznych boreliozy. Jak zatem borelioza wpływa na ludzki słuch?

Borelioza a objawy neurologiczne – niedosłuch 

Pierwszym i najbardziej podręcznikowym objawem boreliozy jest pojawienie się zaczerwienienia w miejscu po ukąszeniu przez kleszcza. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie owady są nosicielami bakterii z rodziny Borrelia. Jednak po ustąpieniu rumienia mogą pojawić się kolejne problemy. Dzieje się tak, ponieważ bakterie powodują stan zapalny w organizmie i doprowadzają do uszkodzeń połączeń nerwowych. W efekcie przewlekłej infekcji może dojść do uszkodzenia ważnych narządów wewnętrznych, jak również upośledzenia narządów zmysłu. Osłabienie słuchu i wzroku to częste konsekwencje boreliozy. Budowa i działanie ucha ludzkiego są niezwykle skomplikowane, a upośledzenie słuchu może odbywać się na wielu poziomach. Najbardziej powszechną reakcją układu nerwowego na bakterie typu Borrelia, są szumy uszne.

Bakterie przenoszone przez kleszcze są przyczyną problemów ze słuchem

Problemy ze słuchem można zaobserwować w kolejnej fazie toczącej się infekcji bakteryjnej. Borelioza może skutkować również niedosłuchem, mniej lub bardziej zaawansowanym. Pierwsze symptomy to szumy uszne, wrażliwość na dźwięki, nietypowe piski lub dzwonienie w uszach. Zawsze warto w takich przypadkach skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje pacjenta na konsultację neurologiczną, do foniatry i laryngologa. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli na zahamowanie dalszych problemów ze słuchem, które często ograniczają możliwości w kontaktach społecznych.

Budowa i działanie ucha są na tyle złożone, że po przebytej boreliozie wizyta u specjalisty może okazać się konieczna. Samodzielne próby leczenia szumów usznych mogą tylko skomplikować i wydłużyć terapię. Należy również pamiętać o profilaktyce boreliozy – można skorzystać z dostępnych szczepień, a przede wszystkim należy odpowiednio ochronić ciało podczas przebywania w lesie lub na innych terenach zielonych.