Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Ucho zewnętrzne – budowa i główne funkcje 22 wrz, 2023

Ucho jest bardzo istotnym organem, który umożliwia utrzymywanie równowagi oraz odbieranie fal dźwiękowych i przekazywanie ich w formie impulsów nerwowych do mózgu. Dzięki temu odpowiada za aż dwa rodzaje zmysłów. Ze względu na swoją rolę narząd ten składa się z trzech części. Jak wygląda budowa ucha zewnętrznego i jakie są jego główne funkcje?

Ucho zewnętrzne, środkowe, wewnętrzne – budowa

Na początek warto przypomnieć sobie elementy wchodzące w skład ucha. Ludzkie uszy to nie tylko ta część, którą widać gołym okiem. Właściwy narząd słuchu i równowagi znajduje się znacznie głębiej, za chroniącą go błoną bębenkową oddzielającą część zewnętrzną od wewnętrznej. Szczegółowa budowa ucha prezentuje się następująco:

  • ucho zewnętrzne – składa się z małżowiny usznej, przewodu słuchowego zewnętrznego ii zewnętrznej powierzchni błony bębenkowej
  • ucho środkowe – zalicza się do niego błonę bębenkową, jamę bębenkową, kosteczki słuchowe i trąbkę słuchową
  • ucho wewnętrzne – tutaj znajduje się ślimak, narząd słuchu, a także kanały półkoliste ślimaka, odpowiedzialne za rejestrowanie zmian położenia całego ciała

Ucho zewnętrzne – podstawowe funkcje

Jak widać, budowa ucha zewnętrznego nie jest zbyt skomplikowana. Pora odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje spełniają jego kolejne elementy. Małżowina uszna, czyli fałd skórny widoczny po bokach głowy, odpowiada przede wszystkim za wychwytywanie fal dźwiękowych z otoczenia, do czego przydaje się jej lekko zwinięty kształt kierujący dźwięki do wnętrza ucha. Przewód słuchowy doprowadza fale do błony bębenkowej i chroni pozostałe struktury przed zanieczyszczeniami poprzez wytwarzanie woskowiny. Z kolei błona bębenkowa, której część należy do ucha zewnętrznego, pozwala zamienić fale dźwiękowe w drgania.

Podsumowanie

Ucho zewnętrzne składa się głównie z małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Jego funkcją jest wyłapywanie dźwięków i przewodzenie ich dalej, w stronę elementów odpowiedzialnych za ich przetwarzanie. Z tego powodu sama budowa ucha ma charakter kompleksowy, a jego poszczególne elementy uzupełniają się wzajemnie. Warto znać charakterystykę tego organu między innymi po to, aby mieć świadomość, jak ważna jest jego odpowiednia i regularna pielęgnacja.