Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Badanie BERA – charakterystyka i wskazania 20 gru, 2023

Słuch człowieka ma fundamentalne znaczenie dla komunikacji z otaczającym światem. Jeżeli rodziców niepokoją słabsze reakcje dziecka na dźwięki, warto zgłosić się do specjalisty, który może wskazać konieczność przeprowadzenia badania BERA. Dzięki niemu będzie można ocenić, czy zmysł słuchu funkcjonuje prawidłowo, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie BERA – charakterystyka i przebieg badania

Badanie BERA, zwane także ABR – czyli Auditory Brainstem Response – polega na sprawdzeniu słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu. Na jego podstawie można ocenić, jak pracują wyższe piętra drogi słuchowej, a zatem nerw słuchowy oraz ośrodki w pniu mózgu. Badanie służy też określeniu orientacyjnego progu słyszenia, a więc czułości narządu słuchu człowieka.

Na początku wykonywana jest otoskopia uszu, czyli sprawdzenie czy w przewodzie słuchowym zewnętrznym nie ma nadmiaru woskowiny. Jeśli okaże się, że ucho jest zatkane woskowiną (czop woskowinowy), to w pierwszej kolejności lekarz musi je oczyścić. W trakcie badania, które trwa od 40 do 60 minut, do głowy przyklejane są 4 elektrody powierzchniowe. Dodatkowo zakładane są słuchawki. W przypadku małego dziecka wskazane jest, aby badanie odbywało się podczas snu – pozwala to na uzyskanie najbardziej wiarygodnego wyniku. Całą procedurę powtarza się średnio co 3 lub 6 miesięcy, o czym decyduje lekarz prowadzący.

Wskazania do wykonania badania BERA u dzieci i dorosłych

Wskazaniem do przeprowadzenia badania BERA jest przede wszystkim podejrzenie niedosłuchu u dziecka lub opóźniony rozwój mowy. Wykonuje się je również wtedy, gdy badanie przesiewowe słuchu u noworodka nie dało prawidłowego wyniku. Badanie BERA daje wskazówki do sposobu dalszego leczenia, a w razie potrzeby pozwala na odpowiednie dobranie i ustawienie aparatu słuchowego.

Badanie BERA jest zalecane bez względu na wiek. Jest szczególnie pomocne, gdy badanie audiometryczne jest niemożliwe do wykonania z różnych względów, np. zaburzenia w obrębie centralnego układu nerwowego. Warto wiedzieć, że jedynym przeciwwskazaniem do badania jest infekcja górnych dróg oddechowych, z powodu zalegającej wydzieliny.

Podsumowanie

Badanie BERA jest bezpieczne i nieinwazyjne, jednak jego interpretacja wymaga doświadczenia specjalisty. Wyniki badania stanowią istotny element diagnostyki i pomagają w opracowaniu odpowiedniego planu leczenia lub rehabilitacji dla pacjenta. Należy pamiętać, że do postawienia diagnozy muszą być wykonane również inne badania i dopiero zbiorcza analiza wszystkich wyników daje pełen obraz tego jak funkcjonuje układ słuchowy.