Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Aparaty słuchowe a wzmacniacze słuchu – podstawowe różnice 24 sty, 2024

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób zmaga się z niedosłuchem. Szukając pomocy można trafić na różnego typu urządzenia, które z zewnątrz wydają się podobne, jednak tak naprawdę znacznie się różnią. Mowa oczywiście o aparatach słuchowych i wzmacniaczach słuchu. Oba te urządzenia często są mylone, a warto wiedzieć, że występują pomiędzy nimi istotne różnice.

Na początek warto podkreślić, że wyłącznie profesjonalne aparaty słuchowe są wyrobami medycznymi przeznaczonymi do protezowania ubytków słuchu.

Indywidualne dopasowanie

Jednym z kluczowych elementów różniących aparaty słuchowe od wzmacniaczy słuchu jest indywidualne dopasowanie. Aparaty słuchowe są projektowane z myślą o konkretnych potrzebach pacjenta, uwzględniając stopień utraty słuchu, jego charakterystykę oraz preferencje użytkownika. Specjalista przeprowadza dokładne badania audiometryczne, a następnie dostosowuje ustawienia aparatu tak, aby zapewnić maksymalną skuteczność.

Wzmacniacze słuchu są bardziej ogólnymi urządzeniami. Nie są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz przede wszystkim nie są ustawione na podstawie badania słuchu danej osoby. W związku z tym istnieje ryzyko zbyt dużego wzmocnienia, które może uszkodzić słuch i pogłębić niedosłuch.

Zasada działania

Aparaty słuchowe nie tylko wzmacniają dźwięki, ale także skupiają się na poprawie ich jakości. Wyposażone są w zaawansowane technologie, takie jak redukcja szumów, filtrowanie dźwięków oraz automatyczna regulacja głośności w zależności od otoczenia. Dzięki temu, osoby noszące aparaty słuchowe doświadczają bardziej naturalnego i klarownego dźwięku.

Drugie urządzenie, czyli wzmacniacz słuchu ma na celu wyłącznie ogólne wzmacnianie dźwięków otoczenia. Działanie to nie podlega konfiguracji z uwagi na brak funkcji poprawy jakości dźwięku.

Dodatkowe funkcje

Aparaty słuchowe często oferują szereg dodatkowych funkcji, które zwiększają ich użyteczność. Wspomniana wcześniej redukcja szumów, łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami, czy nawet funkcje dostosowujące się do różnych scenariuszy akustycznych, to tylko niektóre z możliwości, jakie oferują aparaty słuchowe. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się lepszym doznaniem słuchowym w różnych sytuacjach.

Wzmacniacze słuchu, będąc prostszymi konstrukcjami, zazwyczaj nie posiadają dodatkowych funkcji. Ich głównym celem jest zwiększenie głośności dźwięków otoczenia, a nie dostarczanie zaawansowanych doświadczeń słuchowych.

Cena i możliwości refundacji

Ostatnim aspektem, który warto rozważyć, jest cena i możliwości refundacji. Aparaty słuchowe zazwyczaj są droższe niż wzmacniacze słuchu, głównie ze względu na zaawansowane technologie, indywidualne dopasowanie oraz dodatkowe funkcje. Niemniej jednak istnieją programy refundacyjne lub ubezpieczenia zdrowotne, które pokrywają część lub całość kosztów zakupu aparatów słuchowych. Z kolei wzmacniacze słuchu są zazwyczaj bardziej dostępne cenowo, lecz nie przysługuje im refundacja, ponieważ nie są to wyroby medyczne.

Podsumowanie

Aparaty słuchowe i wzmacniacze słuchu różnią się pod wieloma względami. Szczególnie trzeba pamiętać o tym, że wzmacniacz słuchu nie jest ustawiony pod niedosłuch danej osoby, a co za tym idzie, może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Warto skonsultować się ze specjalistą, aby wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni indywidualne potrzeby oraz zapewni odpowiednią pomoc.