Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Jak właściwie dbać o uszy i słuch – higiena słyszenia 16 sty, 2021

Z pewnością znasz powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” – słowa te należy również odnieść do naszego słuchu, który niestety często bywa zaniedbany. Czy zastanawiasz się czasem, jaki wpływ ma hałas na słuch? Albo jaki związek ze słuchem ma odpowiednia dieta?

Warto z wyprzedzeniem podjąć pewne kroki, które pozwolą cieszyć się dobrym słuchem aż do późnej starości. Oto one!

  1. Utrzymuj uszy w czystości

Woskowina jest naturalną ochroną naszego kanału słuchowego zewnętrznego. Odgrywa ważną rolę – nawilża, oczyszcza i chroni kanał słuchowy przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Ponieważ większość ludzi wie, że zbyt duża ilość woskowiny jest nieelegancka i może tłumić dźwięki, powszechne stało się używanie patyczków bawełnianych do czyszczenia uszu, co niestety jest szkodliwą praktyką.

Uszy są przystosowane do samooczyszczania i funkcjonuje to zupełnie dobrze, o ile nie zacznie się zbierać zbyt dużo woskowiny i proces samoczyszczenia ulega pogorszeniu. Co może zaburzyć prawidłowe działanie ucha zewnętrznego? Często zapalenie ucha jest początkiem zaburzeń procesu oczyszczania, ale znacznie częściej to ingerencja do ucha zewnętrznego staje się przyczyną zwiększenia ilości woskowiny. Taką ingerencją jest używanie patyczków kosmetycznych, które mogą uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową oraz oczywiście wtłoczyć woskowinę do głębszych części ucha. Przy problemach z wydzielaniem woskowiny w higienie często pomaga systematyczne stosowanie oleju parafinowego lub oliwy z oliwek. Lecz gdy woskowiny będzie za dużo konieczna będzie wizyta u lekarza laryngologa.

  1. Unikaj hałasu

 Aby utrzymać narząd słuchu w doskonałym stanie, należy do minimum skrócić czas, w którym bywamy narażeni na wysoki poziom hałasu. Dotyczy to wielu aspektów życia – słuchania muzyki, oglądania telewizji, pracy przy hałaśliwych urządzeniach. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, destrukcyjny wpływ hałasu na słuch to częsta przyczyna niedosłyszenia. I nie tylko – hałas wpływa negatywnie na cały nasz organizm. W trosce o zdrowie słuchu, warto zmienić słuchawki wewnątrzuszne na nauszne, mieć w nawyku ściszanie telewizora czy odtwarzacza muzyki, a w głośnym środowisku pracy stosować specjalne słuchawki lub ochronniki indywidualne. Zdrową praktyką jest także zaserwowanie uszom kilku godzin ciszy np. po koncercie czy wizycie w klubie.

  1. Utrzymuj zdrową dietę

 Osoby spożywające pokarmy bogate w ryboflawinę, likopen, magnez, witaminę C i witaminę E mają lepszy słuch w porównaniu z osobami, które nie dbają o zawartość tych składników w swoich pokarmach. Utrzymanie zbilansowanej diety nie oznacza jednak tylko spożywania zdrowej żywności, lecz także ograniczenie niektórych produktów, szczególnie tych zawierających tłuszcze nasycone. Ich wysokie spożycie prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu, co z kolei przyspiesza utratę słuchu z powodu zmniejszonego dopływu krwi do ucha wewnętrznego.

  1. Ćwicz regularnie

Znaczenie regularnych ćwiczeń dla wydolności sercowo-naczyniowej jest powszechnie znane. Warto jednak pamiętać, że regularna aktywność fizyczna jest równie ważna dla uszu, gdyż zwiększa wrażliwość słuchu. Codzienne spacery, bieganie czy inne ćwiczenia cardio znacząco zwiększają przepływ krwi do wszystkich części ciała, w tym do ucha wewnętrznego. 

  1. Chroń uszy przed infekcją

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy spada nasza odporność. Pojawiają się infekcje gardła, zatok czy uszu. Troska o dobre odżywianie, suplementację witamin oraz odpowiednie ubieranie się stosownie do pogody zmniejszy ryzyko infekcji. Również wilgoć pozostawiona często w uszach np. po skorzystaniu z basenu jest przyczyną rozwoju bakterii i grzybów w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Dlatego często pływakom zaleca się stosowanie zatyczek do pływania. Również użytkownicy aparatów słuchowych powinni zadbać o wietrzenie ucha, w którym znajduje się wkładka uszna oraz o regularne wizyty u swojego protetyka, który oczeni stan kanału słuchowego za pomocą otoskopii lub videootoskopii.

Aby chronić swój słuch nie wolno także zapominać o regularnych kontrolach u specjalistów, a także niezwłocznie konsultować wszelkie niepokojące objawy takie jak ból, pogorszenie słyszenia, szumy uszne, uczucie pełności w uszach. Jeśli troska o uszy nigdy dotąd nie zaprzątała Ci głowy, warto, byś zadbał o prawidłowe nawyki, które pozwolą zachować dobry słuch na długie lata.