Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Co to jest implant słuchowy? 30 cze, 2021

Zdarzają się pacjenci, którzy zdają sobie sprawę z posiadanego niedosłuchu, jednak nie są gotowi na założenie aparatu słuchowego. Wtedy żartobliwie odpowiadają „Jak nie będę słyszał to założę aparat słuchowy”. Należy pamiętać,że aparaty słuchowe są dla osób słyszących, którym należy poprawić komfort słyszenia i rozumienia. Dla osób ,które całkowicie utraciły słuch, z nadzieją przychodzi implant. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że implant słuchowy nie jest niewidoczny.

Jakiego typu implanty można zastosować?

Ze względu na lokalizację uszkodzenia słuchu o czym wspominaliśmy w artykule o rodzajach niedosłuchów

https://slyszymy.pl/news/333/25/Rodzaje-niedosluchow-czesc-1

wyróżniamy następujące, główne typy implantów:
- Implant ślimakowy ,

- Implant pniowy ,

- Implant ucha środkowego.

- Implanty na przewodnictwo kostne .

W implantach ślimakowych za pomocą wielu elektrod rozmieszczonych wzdłuż błony podstawowej stymulowane są równocześnie różne zakończenia nerwu słuchowego. Słyszenie powstaje w wyniku elektrycznej stymulacji nerwu słuchowego dlatego określane jest słyszeniem elektrycznym.

W przypadku ubytku słuchu, któremu towarzyszy znaczne uszkodzenie obu ślimaków oraz nerwu słuchowego zazwyczaj zaleca się wszczepienie implantu do pnia mózgu.

W przypadku niedosłuchu przewodzeniowego, kiedy doszło do uszkodzeń struktur ucha środkowego, proponowane są implanty ucha środkowego. Zdarzają się jednak niepowodzenia rekonstrukcyjne. Wtedy rozważa się zastosowanie aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne.

Implanty słuchowe  zakotwiczone w kości bazują na przenoszeniu dźwięków drogą przewodnictwa kostnego. Procesor dźwięku przekształca wtedy dźwięki w drgania i przekazuje je przez kość czaszki do ucha wewnętrznego.

Jak działa implant słuchowy?

Wszystkie dostępne obecnie systemy implantów słuchowych składają się z części zewnętrznej, mocowanej pośrednio na magnes lub bezpośrednio na zatrzask (BAHA) oraz części wewnętrznej, umieszczanej pod skórą. Część zewnętrzna większości rodzajów implantów słuchowych jest tzw. procesorem mowy, który odpowiada za przekształcanie i zakodowanie fali dźwiękowej w impulsy elektryczne.