Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Tinnitus – czym jest jedna z najczęstszych dolegliwości słuchowych? 25 lip, 2021

Tinnitus to inaczej medyczne określenie szumów usznych. Może występować w jednym lub w obojgu uszu, a także może być słyszalny „w głowie”. Jest to przykra dolegliwość polegająca na słyszeniu dźwięku, który dla innych jest niesłyszalny. Przypadłość ta może powodować nerwowość, drażliwość oraz irytację i prowadzić do szeregu poważniejszych chorób. Czym dokładnie jest tinnitus, jakie są jego objawy i skutki?

Czym właściwie są szumy uszne?

Są to natarczywe dźwięki słyszalne tylko przez chorego, które nie pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Zazwyczaj cierpiący na tę dolegliwość słyszą charakterystyczne piszczenie, dudnienie, stukanie, klikanie, a także dźwięk przypominający lejącą się wodę/szumiące morze – wszystkie te wrażenia dźwiękowe określane są jako szum uszny. Dźwięki te mogą mieć różne nasilenie, donośność, brzmienie oraz barwę, a także mogą występować w jednym lub obojgu uszu.

Czy szumy uszne mogą być niebezpieczne?

Szumy uszne same w sobie nie są niebezpieczne, lecz mogą prowadzić do szeregu innych dolegliwości, takich jak pogorszenie nastroju, zmęczenie, rozdrażnienie, brak możliwości skupienia uwagi i problemy z zapamiętywaniem. Warto również wspomnieć, że szum w uszach w nocy może prowadzić do wystąpienia bezsenności oraz ciężkich stanów depresyjnych, ponieważ organizm nie może się zregenerować i odpocząć. Z tinnitusem często powiązany jest również niedosłuch, którego prawidłowe zaprotezowanie może pomóc w zniwelowaniu szumów usznych.

Jak leczyć tinnitus?

Wśród dominujących metod dostępnych w leczeniu szumów usznych możemy wyróżnić:

  • habituację – jest najbardziej skuteczną metodą. Głównym celem jest to, aby mózg nauczył się nie zwracać uwagi na występujący szum uszny, dzięki czemu pacjent przestanie traktować  go jako dźwięk dominujący/główny. Szum uszny nie zniknie, jednak pacjent przestanie skupiać na nim uwagę, co zdecydowanie ułatwi codziennie funkcjonowanie i podniesie komfort życia
  • aparaty słuchowe – działają dwutorowo. Pozwalają lepiej słyszeć i jednocześnie odwracają uwagę od uporczywego szumu usznego. Czasami samo zaprotezowanie niedosłuchu jest w stanie na tyle zniwelować szum uszny, że pacjent przestanie zwracać na niego uwagę
  • leki umożliwiające lepsze ukrwienie ucha – często przyczyną pojawienie się szumów usznych jest niewystarczające ukrwienie komórek słuchowych, szczególnie tych odpowiedzialnych za odbiór wysokich częstotliwości, co powoduje pojawienie się tzw. „piszczenia w uszach”. Odpowiednie leki wspomagają ukrwienie w tym obszarze, dzięki czemu mogą wpłynąć na osłabienie się szumów usznych

Najlepiej zgłosić się do lekarza, jeśli szumy uszne dokuczają nam dłużej niż 24 godziny i odczuwamy w związku z tym pogorszenie jakości życia.

Podsumowanie

Tinnitus, czyli inaczej szum uszny, to dalej zagadka wśród lekarzy i naukowców, którzy nie potrafią do końca poznać przyczyny występowania tej dolegliwości. Najnowsze badania wskazują na to, iż źródłem szumów usznych mogą być nieprawidłowo działające pewne obszary mózgu, których nadmierna aktywność powoduje pojawienie się „nadprogramowych” dźwięków. Szumy uszne mogą być też objawem występowania różnych nieprawidłowości w obrębie nerwowej drogi słuchowej, m.in. guza kąta mostowo-móżdżkowego – w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jednostronny szum uszny. Bardzo ważne jest to, aby nie czekać z wizytą u lekarza i jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby uniknąć wystąpienia powikłań, a także innych niebezpiecznych dolegliwości i schorzeń.