Słuch człowieka pełni bardzo ważną funkcję, dzięki temu zmysłowi możemy łatwo komunikować się, przyswajać informacje; jesteśmy również dzięki niemu bezpieczni, ponieważ wspiera orientację w przestrzeni. Zdolnością, dzięki której człowiek rozróżnia elementy mowy, jest słuch fonematyczny. Czym jest i jak objawiają się jego zaburzenia?
Słuch fonematyczny zwany również fonemowym to zdolność do odbierania i rozpoznawania pojedynczych fonemów w wyrazach. Fonem jest to najmniejsza dająca się wydzielić jednostka językowa, którą wychwytuje ucho człowieka. Dzięki słuchowi fonematycznemu jesteśmy w stanie odróżnić od siebie poszczególne głoski i słowa, rozróżnić akcent i intonację. Ta zdolność pozwala również dzielić zdania na wyrazy, wyrazy na sylaby, a sylaby na głoski. Słuch fonemowy jest więc niezbędny w procesie nauki czytania i pisania u dziecka. Zdolność ta kształtuje się u dzieci w wieku 1-2 lat i kończy w okolicach 6-7 lat. W przypadku podejrzeń niedosłuchu u dziecka należy niezwłocznie wykonać kontrolne badanie słuchu.
Częstą przyczyną zaburzeń w zakresie słuchu fonematycznego jest niedosłuch u dziecka. Objawy zaburzeń tego rodzaju słuchu to najczęściej:
Zaburzenia słuchu fonematycznego objawiają się we wczesnym dzieciństwie. Aby zapobiec tym nieprawidłowościom, rodzice powinni zgłosić dziecko na zajęcia logopedyczne. Wcześniej należy wykluczyć niedosłuch, wykonując badanie odpowiednie do wieku rozwojowego dziecka.