Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Dobór aparatu słuchowego u niemowląt. Jakie badania należy przeprowadzić? 29 lis, 2021

Dobór właściwego aparatu słuchowego jest bardzo ważnym aspektem procesu rehabilitacji słuchowej, ale w przypadku małych dzieci może stanowić dodatkowe wyzwanie, ponieważ jest to wymagająca grupa użytkowników. Tylko odpowiedni dobór aparatu dla dzieci zagwarantuje prawidłowy rozwój, bo słuch u niemowlaka pełni kluczową rolę w opanowaniu mowy.

Czy można stosować aparat słuchowy w przypadku niemowląt?

To pytanie, które często zadają rodzice, obawiając o zdrowie dziecka, ale tu odpowiedź jest prosta –  jak najbardziej. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki, na rynku są dostępne aparaty dostosowane do danych grup wiekowych i danego etapu rozwoju. Do wyboru jest również szeroka gama kolorów obudów. Odpowiednio dobrany aparat słuchowy u niemowląt jest niezwykle istotny dla harmonijnego rozwoju dziecka.

Jakie badania są konieczne?

Kluczową rolę w diagnozie niedosłuchu u dzieci pełnią badania przesiewowe w pierwszych dniach życia, które pozwalają na wykrycie wad wrodzonych. W Polsce powszechnie stosuje się otoemisję akustyczną w drugim dniu życia dziecka. Jest to badanie nieinwazyjne. Jeśli otoemisja akustyczna wykaże nieprawidłowości, noworodek kierowany jest na dalsze badania. W diagnozie ubytków słuchu u niemowląt i małych dzieci stosuje się metody obiektywne, do których należą: badanie ABR, ASSR, audiometria impedancyjna czy wspominana już otoemisja akustyczna.  Niedosłuch jest stwierdzany po powtórzeniu serii badań, a diagnoza stanowi pierwszy etap rehabilitacji słuchowej. Dalszym krokiem jest protezowanie – dobór aparatu słuchowego dla dziecka, konsultacje ze specjalistami: logopedą, psychologiem i pedagogiem, a także właściwe przygotowanie rodziców. Przy wyborze aparatu pod uwagę bierze się takie czynniki jak wielkość obudowy, funkcja blokady baterii, wysoka odporność na wodę i zanieczyszczenia, obecność blokady rożka.

Odpowiednia diagnostyka jest kluczowa podczas doboru aparatu dla niemowlęcia. Dopasowanie aparatu słuchowego i dalsza rehabilitacja pełnią znaczącą rolę w zapewnieniu odpowiedniego rozwoju mowy.