Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Dziecko z ubytkiem słuchu może rozwijać się jak rówieśnicy A A A

PAMIĘTAJ - TWOJE DZIECKO MOŻE ROZWIJAĆ SIĘ JAK JEGO SŁYSZĄCY RÓWIEŚNICY!

Wiele zależy od pomocy Twojej i innych osób bliskich dziecku.

W zależności od wieku w jakim jest Twoje dziecko, Wasza praca nad dobrym rozwojem mowy i rozumieniem będzie wyglądać inaczej. Jeżeli Twoje dziecko otrzymało aparaciki już w wieku przedszkolnym nie bądź przerażona - dzięki temu poradzi sobie w kontaktach z rówieśnikami. 

  • Nie zaniedbuj rehabilitacji - systematyczne wizyty u logopedy, solidne ćwiczenia w domu przyniosą efekty.
  • Porozmawiaj z wychowawcami w przedszkolu - oni muszą wiedzieć, że Twoje dziecko ćwiczy i powinni mu także pomagać. Nie musisz zapisywać dziecka do specjalnych placówek oświatowych - takie decyzje konsultuj z lekarzem, logopedą, nauczycielem.
  • Boisz, się, że dziecko będzie się wstydzić swoich aparacików? Niepotrzebnie! W tej chwili aparaty słuchowe dla dzieci są tak kolorowe i ładne, że ze zdziwieniem zauważysz jak stają się obiektem zazdrości dzieci dobrze słyszących. Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo!
  • To ważne - dbaj o jego dobrą kondycję psychiczną. Nie możesz dopuścić do sytuacji, by kiedykolwiek poczuło się gorsze.
  • Rozmowy z dorosłymi, którzy będą nachalnie dopytywać się o urządzenia na uszkach Twojego dziecka staraj się prowadzić tak, aby dziecko nie słuchało. Pamiętaj - Twoje dziecko kocha swoje aparaciki, bo pozwalają mu na odkrywanie nowego świata. Pozwól mu się tym cieszyć!
  • Pamiętaj - początki nie muszą być łatwe. Im mniejsze dziecko tym częściej będzie wyjmować aparaciki z uszu, wyrzucać je. Bądź cierpliwy - dziecko powoli zauważy zmiany i zaakceptuje tą nową rzecz.
  • Aparaciki muszą być dobrze ustawione - odwiedzaj gabinet protetyki słuchu do skutku. Wszelkie piski w aparatach są niedopuszczalne - będą irytować dziecko i zniechęcą je do noszenia aparatów.
  • Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze przed okresem przyswojenia mowy, masz olbrzymie szanse na to, że doskonale ją opanuje. Wizyta u logopedy dotyczy także niemowląt! Ćwiczenia usprawniające wargi, język, pobudzające aktywność słuchową pozwolą dziecku na wyraźne mówienie.
  • Jeżeli Twoje dziecko otrzymało aparaciki w wieku późniejszym, tym szybciej zabierzcie się do solidnej pracy. Ćwiczenia logopedyczne będą w tym przypadku bardziej wymagające. Pamiętaj - ćwiczcie nie tylko w gabinecie, przede wszystkim w domu. Doprowadź do tego, by ćwiczenia mowy i słuchu były dla dziecka zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Będzie widzieć wówczas lepsze efekty swojej pracy.