Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Płyn w jamie bębenkowej a problemy ze słuchem u dziecka 07 sty, 2022

Zapalenie ucha powszechnie kojarzone jest z wysoką gorączką i bólem, jednak w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego objawy te nie występują. Dlatego fakt, iż dziecko przechodzi zapalenie może być przez nas niezauważony. Płyn w jamie bębenkowej, który jest spowodowany zapaleniem, prowadzi do upośledzenia przewodzenia bodźca słuchowego. Jakie objawy mogą sygnalizować wystąpienie tego problemu u dziecka? Jak wygląda wizyta u lekarza i leczenie?

Co może wskazywać na wystąpienie zapalenia?

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego może wydawać się dość niepozorne, bowiem nie daje zbyt wielu objawów. Co jednak powinno nas zaniepokoić? Głównym objawem jest niedosłuch przewodzeniowy, który w miarę rozwoju choroby narasta. Jeśli więc niepokoi nas, że dziecko reaguje w nieprawidłowy sposób na dźwięki, zwłaszcza gdy wokoło panuje hałas, jeśli często zmaga się z infekcjami górnych dróg oddechowych, ma problem z pamięcią słuchową, głośno ogląda telewizję, wtedy możemy przypuszczać wystąpienie zapalenia. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest często spotykane w wieku dziecięcym i stanowi jedną z głównych przyczyn okresowego lub długotrwałego niedosłuchu u dzieci, dlatego też nie należy bagatelizować wyżej opisanych objawów.

Jak diagnozować i leczyć tę przypadłość?

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z pediatrą, który przeprowadzi podstawowe badania takie jak otoskopia oraz szczegółowy wywiad dotyczący m.in. częstotliwości infekcji dróg oddechowych czy długotrwałych niedrożności nosa i w razie konieczności skieruje do lekarza otolaryngologa lub audiologa, który wykona dalszą diagnostykę – przede wszystkim videootoskopię i tympanometrię lub nasofiberoskopię. Badania te są bardzo dokładne i pozwolą zdiagnozować na podstawie oceny błony bębenkowej, struktur ucha środkowego i zewnętrznego, co jest powodem niedosłuchu. Sposób leczenia, który wybierze specjalista, zależy od kilku czynników. Są to między innymi czas trwania dolegliwości, wyniki przeprowadzonych badań słuchu, wiek dziecka, choroby współistniejące. Leczenie może mieć charakter zachowawczy i polegać na farmakologicznym leczeniu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych i procesów zapalnych uszu. W przypadku, gdy nie przyniesie ono efektów, konieczne jest leczenie chirurgiczne, podczas którego nacina się błonę bębenkową, odprowadza się zgromadzony płyn i zakłada dren wentylacyjny.

Niedosłuch u dzieci jest często występującą dysfunkcją pojawiającą się w wyniku wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Długotrwały, nieleczony niedosłuch przewodzeniowy może być skutkiem centralnych zaburzeń słuchu w późniejszym czasie.