Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Infekcje ucha A A A

Jedną z najczęstszych chorób z jakimi udajemy się do laryngologa jest infekcja ucha. Szacuje się, że infekcje ucha mogą być przyczyną ok. 10% wszystkich niedosłuchów wieku dziecięcego. Ból ucha, wyciek, uczucie zatkania ucha oraz osłabienie słuchu często nie omija również dorosłych. Infekcje obejmują wiele zakażeń najczęściej bakteryjnych i wirusowych, rzadziej pierwotniakowych i grzybiczych. Ta choroba może obejmować każdą część narządu słuchu.

Istnieje szereg schorzeń narządu słuchu, które w konsekwencji mogą doprowadzić do stałej utraty słuchu.

Jedną z odmian zapalenia ucha dotykającą coraz powszechniej dzieci jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Szacuje się, że ok. 1/3 wszystkich dzieci we wczesnym dzieciństwie na to choruje. W jamie bębenkowej gromadzi się wtedy wydzielina o charakterze śluzowym (a nie ropnym jak w ostrym zapaleniu), co doprowadza do czasowego  upośledzenia słuchu. Powoduje dysfunkcję trąbki słuchowej. Na szczęście jest ono odwracalne, a po zniknięciu płynu słuch wraca do normy.

Najczęstszą przyczyną sprzyjającą tej chorobie jest przerost migdałka gardłowego, zwanego czasem trzecim migdałem. Innym powodem mogą być nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a także alergiczne nieżyty nosa.

U dziecka z wysiękowym zapaleniem rodzice zauważają upośledzenie słuchu występujące pozornie bez przyczyny. Syn czy córka nie reagują na wołanie powtarzane tym samym co zwykle tonem głosu, podchodzą do telewizora i podkręcają regulator siły głosu. Czasami skarżą się również na uczucie zatkania lub szumy w uchu. Oczywiście wskazana jest wtedy wizyta u specjalisty.

Źródło: "Audiologia kliniczna" pod redakcją prof. dr hab. med. Marioli Śliwińskiej-Kowalskiej