Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Choroby nosa, zatok i gardła jako przyczyna zapalenia trąbki słuchowej 12 sty, 2022

Uczucie zatkania w uchu, dokuczliwe szmery i trzaski podczas jedzenia i ziewania, nagłe pogorszenie słuchu, gorączka i dreszcze – to mogą być objawy zapalenia trąbki słuchowej. Takiego stanu nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie może prowadzić do częściowej, a nawet całkowitej utraty słuchu. 

 Co powoduje zapalenie trąbki słuchowej?

Trąbka słuchowa, czyli inaczej trąbka Eustachiusza, jest odpowiedzialna za wyrównanie ciśnienia wewnątrz ucha. Ten niedługi kanał łączy ucho środkowe z gardłem, dlatego, gdy zostanie zablokowany, uniemożliwia przepływ powietrza do ucha, powodując szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego jest zakażenie górnych dróg oddechowych np. zatok czy gardła. Budowa ucha sprawia, że trąbka słuchowa otwiera się podczas żucia, połykania, ziewania oraz kichania oraz umożliwia dostarczanie potrzebnej ilości powietrza do jamy bębenkowej. Niestety w przypadku przeziębienia i innych infekcji, drobnoustroje mogą przedostać się z gardła do jamy bębenkowej, tworząc stan zapalny. 

 Jakie są konsekwencje zapalenia trąbki Eustachiusza?

W wyniku zaburzenia wentylacji oraz zapalenia w uchu środkowym błona bębenkowa może ulec zapadnięciu. W taki sposób powstaje niedosłuch objawiający się nagłym pogorszeniem słuchu. Jest on odwracalny, o ile szybko zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Jednakże źle zdiagnozowane lub nieleczone zapalenie trąbki słuchowej może prowadzić do długotrwałej utraty słuchu. Zauważając pierwsze objawy choroby, ważna jest szybka reakcja, wizyta u laryngologa i dobór odpowiednich leków. W zależności od nasilenia choroby, konieczne może być przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, a w jej ostrym przebiegu – antybiotyków. Przy odpowiednim leczeniu, objawy i stan zapalny powinny szybko ustąpić. 

Zapalenie trąbki słuchowej to problem, którego objawy wiele osób lekceważy, nie zdając sobie sprawy, że może spowodować uszkodzenie słuchu . Aby zapobiec infekcji, oraz powikłaniom należy zgłosić się do otolaryngologa.