Pogarszający się słuch, uczucie pełności w uszach i nawracające zawroty głowy to problemy, który utrudniają funkcjonowanie i pogarszają komfort życia. W wielu przypadkach te objawy mogą być oznakami choroby Ménière’a, która nieleczona prowadzi do całkowitej utraty słuchu. Tylko prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie leczenia może zatrzyma postęp choroby. Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Etiologia Choroby Ménière’a nie jest dokładnie poznana, jednak najbardziej prawdopodobnym podłożem tego schorzenia jest rozszerzenie przestrzeni endolimfatycznych ucha wewnętrznego i gromadzeniu się płynu w błędniku błoniastym, czyli tzw. „wodniak śródchłonki”. Powoduje to fluktuacyjne pogorszenie słuchu, szumy uszne, napadowe, wirowe zawroty głowy i narastającą nadwrażliwość na dźwięki. Choroba jest również związana z nieprzyjemnym uczuciem pełności w uchu oraz innymi dolegliwościami fizycznymi, w tym nudnościami i bólami głowy. Symptomy mają charakter napadowy. Rozpoczynają się od szumów usznych i zawrotów głowy, po których następuje okres problemów ze słuchem i objawów specyficznych dla każdego chorego.
Choroba objawia się z różną częstotliwością. Niektórzy pacjenci doświadczają napadu jedynie kilka razy w roku, a niektórzy nawet do kilku razy dziennie. W miarę jej postępu chory zaczyna odczuwać stały uszczerbek w słuchu oraz traci zmysł równowagi.
Niestety nie ma jednej skutecznej metodyki rozpoznania choroby. Lekarz dokonuje oceny stanu chorego na podstawie objawów, a potwierdzeniem problemów jest wykonanie kompletu badań. Wykonuje się między innymi:
Leczenie zwykle rozpoczyna się od zmiany nawyków pacjenta. Musi on zmienić dietę oraz zrezygnować z używek. W bardziej zaawansowanych stadiach stosuje się leczenie farmakologiczne, które spowalnia postępowanie choroby. Całość tych działań pozwala na zatrzymanie lub spowolnienie choroby oraz przywraca komfort życia. Kiedy zarówno zmiana stylu życia jak i farmakoterapia nie przynoszą efektów możliwe jest leczenie operacyjne. W takim przypadku zazwyczaj przeprowadza się zabieg neurektomii przedsionkowej z dostępem przez środkowy dół czaszki – traktowania jako leczenie z wyboru w zaawansowanej postaci choroby Ménière’a [2].
Warto również zaznaczyć, iż wcześniej wspomniana metoda diagnostyki choroby Ménière’a, czyli rezonans magnetyczny, może znaleźć swoje zastosowanie także w monitorowaniu postępów w leczeniu. Kontrolne badania MR pozwalają na ocenę skuteczności poszczególnych metod terapii pod kątem zaawansowania zmian i dalszego przebiegu choroby w uchu wewnętrznym [3].
Źródła:
1. Pierchała K.; Rozpoznawanie choroby Ménière’a; Otorynolaryngologia 2009, 8(3): 101-108
2. Niemczyk K., Jasińska A., Pierchała K.; Choroba Ménière’a cz. 2. Możliwości leczenia oraz strategie terapeutyczne. Komentarz do aktualnych zaleceń i doświadczenia własne; Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny; 2020, 9(2): 18-22
3. Jasińska A., Lachowska M., Wnuk E., Niemczyk K.; Zastosowanie badania rezonansu magnetycznego ucha wewnętrznego w diagnostyce choroby Ménière’a; Otolaryngologia Polska; 2021, 75(2): 1-8