Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Jak zmienia się życie pacjenta z niedosłuchem po wszczepieniu implantu ślimakowego? 25 mar, 2022

Niedosłuch to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Choć dostępne na rynku aparaty słuchowe są coraz bardziej zaawansowane, dla osób z głębokim niedosłuchem mogą nie stanowić oczekiwanego rozwiązania. W przypadku gdy okazują się one niewystarczające, warto wziąć pod uwagę implant ślimakowy. Na czym polega działanie tego urządzenia i jak może ono zmienić życie niedosłyszącego pacjenta?

Implant słuchowy – działanie

Implant ślimakowy nie wzmacnia dźwięku. Dzięki jego wykorzystaniu, możliwe jest ominięcie uszkodzonej części ucha. Dodatkowo urządzenie to elektrycznie stymuluje nerw słuchowy, pobudzając go do pracy. Wszczepy ślimakowe składają się z procesora mowy, cewki nadawczej oraz samego implantu. Do jego stworzenia wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, w tym platynę. Zewnętrzna część implantu słuchowego jest nieco większa od klasycznego aparatu z zasilaniem, a jego podstawowy element znajduje się pod skórą.

Jak wszczepy ślimakowe wpływają na jakość słuchu?

Implant słuchowy znacznie poprawia jakość życia osób niedosłyszących. Dzięki jego wykorzystaniu, osoby z niedosłuchem zaczynają czuć się częścią społeczeństwa, integrują się, stają się aktywne. Przekłada się to na poprawę jakość ich życia. Urządzenia te poprawiają zdolność słyszenia nawet w hałaśliwym otoczeniu. Ponadto są one łatwe w użyciu i bardzo wytrzymałe.

Implant ślimakowy to nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Przybywa w Polsce placówek, które dokonują wczepów i z roku na rok coraz więcej niedosłyszących osób  może cieszyć się dźwiękiem. Dzięki niemu wiele już małych dzieci odczuwa radość ze słyszanych dźwięków.