Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Perlak – patologiczna zmiana ucha środkowego 15 maj, 2022

Perlak, inaczej guz perlisty czy też perlakowe zapalenie ucha, to patologiczna zmiana ucha środkowego. Co ważne, nie jest to nowotwór, a guz ucha składający się z prawidłowych komórek, które zostały zlokalizowane w nieodpowiednim miejscu. Przeważnie towarzyszy on przewlekłemu zapaleniu ucha środkowego. Nieleczony może prowadzić do wielu powikłań, w tym niedosłuchu, a w skrajnych przypadkach – głuchoty.

Co to jest perlak?

Perlak jest guzem zlokalizowanym najczęściej w uchu środkowym. Jego nazwa wywodzi się od wyglądu zmiany – ta przypomina bowiem perłę. Perlak powstaje z komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego rogowaciejącego oraz złogów keratyny i cholesterolu. Zmiana może prowadzić do zniszczenia struktur w uchu środkowym. Ponadto złogi naskórka, które tworzą zmianę, podatne są na infekcje – grzybiczne, wirusowe i bakteryjne.

Perlaki mogą być nabyte (pierwotne i wtórne) oraz wrodzone. Wrodzone powstają u dzieci już w dniu narodzin. Bardzo często zostają jednak zdiagnozowane później – między 4., a 8. rokiem życia. Zmiany pierwotne powstają u osób, które zmagają się z chorobami uszu. Wtórne z kolei pojawiają się jako powikłanie schorzeń narządu słuchu.

Niedosłuch u dziecka – objawy

Rozwój perlaka bardzo często jest długotrwały, a objawy występują z opóźnieniem. Właśnie dlatego, nawet w przypadku perlaków wrodzonych, zostają one wykryte dość późno. Co możemy zauważyć u pacjentów zmagających się z niedosłuchem ze względu na perlaka?

  1. Skarżenie się na niedosłuch oraz szumy uszne.
  2. Wydzielinę z ucha.
  3. Ciągłe uczucie zatkanego ucha.
  4. Pogarszanie rozumienia mowy lub trudności w nauce mowy.
  5. Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy.
  6. Częste bóle głowy i uszu.
  7. Zaburzenia świadomości, gorączkę i wymioty. 

Niekiedy może być to także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz porażenie nerwu twarzowego.

Jak wygląda leczenie perlaka?

Powizycie u specjalisty oraz potwierdzeniu perlaka należy przystąpić do leczenia. Polega ono na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej. Leczenie farmakologiczne odbywa się wyłącznie podczas ostrego zapalenia ucha czy wycieku ropnego i stanowi ono przygotowanie do nieuniknionej operacji.