Głuchota idiopatyczna pojawia się nagle i powoduje częściową lub całkowitą utratę słuchu – w jednym lub obu uszach. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwość występuje jednostronnie. Objawy mają charakter narastający – niedosłuch się pogłębia w ciągu kilku lub kilkunastu godzin (do 3 dni). Głuchotę idiopatyczną można stwierdzić, gdy ubytek słuchu wynosi powyżej 30 dB w trzech sąsiadujących ze sobą częstotliwościach.
Wśród najczęściej występujących objawów towarzyszących schorzeniu wymienia się również uczucie zatkanego ucha lub pełności, a także szumy uszne, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.
Dotychczas nie poznano przyczyn głuchoty idiopatycznej, jednak podejrzewa się, że należy ich szukać w zaburzeniach funkcjonowania nerwu słuchowego lub wyższych ośrodków słuchowych, a także wszelkich wirusach i infekcjach.
Wśród czynników ryzyka nagłej utraty słuchu wymienia się:
Diagnostyka opiera się na wywiadzie, badaniu laryngologicznym, badaniach audiologicznych i obrazowych (np. tomografii). Po zdiagnozowaniu głuchoty idiopatycznej, lekarz dobiera odpowiednią terapię. Na samym początku leczenia najczęściej stosuje się leki przeciwobrzękowe, przeciwwirusowe i przeciwzakrzepowe.
Nagłą głuchotę leczy się także sterydami. Coraz popularniejszą metodą jest również ta wykorzystująca tlen hiperbaryczny, który podwyższa ciśnienie parcjalne w płynach ucha wewnętrznego. Pozwala to przywrócić czynności elektrofizjologiczne.
Szybka konsultacja u lekarza umożliwi wdrożenie stosownej terapii i tym samym całkowite pozbycie się problemu i złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Przyjmuje się, że najlepiej wdrożyć leczenie już 24 godziny po wystąpieniu objawów nagłej głuchoty.