Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Woskowina – jaką funkcję pełni? 04 wrz, 2023

Obecność woskowiny w przewodzie słuchowym jest dla wielu osób dosyć problematyczna. Trzeba bowiem regularnie usuwać jej nadmiar, aby nie dopuścić do całkowitego zatkania ucha woskowiną. Pełni ona jednak wiele ważnych funkcji. Poznaj znaczenie woskowiny dla narządu słuchu i dowiedz się, jakie objawy świadczą o jej nadmiarze.

Znaczenie woskowiny w narządzie słuchu

Woskowina złożona jest z dosyć lepkiej wydzieliny gruczołów łojowych oraz wydzieliny gruczołów apokrynowych. Znajdują się w niej również włosy i zniszczone komórki nabłonka płaskiego, które pokrywają przewód słuchowy zewnętrzny. Taki skład sprawia, że posiada ona charakterystyczną konsystencję oraz wygląd.

Jej głównym zadaniem jest oczyszczenie ucha zewnętrznego. Najpierw pochłania grzyby, bakterie, wirusy i zanieczyszczenia, po czym dzięki migracji pozbywa się ich ze światła zewnętrznego przewodu słuchowego. Chroni narząd słuchu przed rozmaitymi, niekorzystnymi czynnikami środowiska, takimi jak drobnoustroje. Utrzymuje również odpowiednie pH w zewnętrznym przewodzie, a także zapewnia mu odpowiedni stopień nawilżenia. To wszystko sprawia, że narząd słuchu może pracować prawidłowo.

Jakie są objawy nadmiaru woskowiny?

Nierzadko występującym problemem, związanym z woskowiną, jest jej nadmiar, który powoduje pogorszenie funkcjonowania narządu słuchu. W tej sytuacji często powstaje czop woskowinowy. Aby do tego nie dopuścić należy zadbać o higienę ucha i regularnie korzystając z dostępnych w aptece środków bez recepty. Najczęściej przyjmują one postać kropli, a dawkowanie uwzględnione jest na opakowaniu.

Symptomy nadmiaru woskowiny to przede wszystkim:

  • pogorszenie słuchu
  • szumy uszne
  • uczucie zatkanego ucha
  • zawroty głowy
  • ból i swędzenie

Jeśli występują powyższe symptomy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z całkowitym zatkaniem ucha, czyli pojawieniem się czopu woskowinowego. W tym przypadku zwykłe krople mogą nie być wystarczające. Wówczas należy zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi czyszczenie uszu w sposób profesjonalny i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Nadmiar woskowiny może być również konsekwencją infekcji. W tym wypadku udanie się do lekarza stanowi konieczność, ponieważ najpewniej niezbędne okaże się przyjęcie odpowiedniego antybiotyku, który zahamuje rozwój problemu.

Podsumowanie

Woskowina stanowi bardzo ważny element układu słuchowego – dzięki niej człowiek może w sposób prawidłowy odbierać dźwięki z otoczenia. W przypadku nadmiaru woskowiny niezbędne jest podjęcie interwencji, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do poważniejszych dolegliwości. Niezwykle ważne jest również to, aby zrezygnować z usuwania woskowiny za pomocą patyczków higienicznych. Patyczki przepychają ją w głąb przewodu, utrudniając jej swobodne opuszczenie kanału słuchowego. Długo zalegająca woskowina może wówczas powodować nawet zaawansowany stan zapalny.