Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Nowotwory ucha środkowego – wszystko, co musisz wiedzieć 29 paź, 2023

Nowotwory ucha środkowego stanowią rzadki, ale potencjalnie poważny problem zdrowotny, który może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Skutecznie zaburzają prawidłowe funkcjonowanie zmysłu słuchu, co przekłada się na obniżenie jakości życia. Poznaj przyczyny występowania nowotworów ucha środkowego oraz ewentualne objawy.

Źródła problemu i diagnostyka

Skąd się biorą nowotwory ucha środkowego? Tu zdania specjalistów są podzielone. Najczęściej mówi się o genetyce, natomiast źródłem problemu może być również narażenie organizmu na zbyt intensywne promieniowanie ultrafioletowe, zła dieta, zanieczyszczenia, jak również częste stany zapalne w obrębie ucha.

 

Diagnostyka zwykle obejmuje badania otolaryngologicznego oraz obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W celu potwierdzenia rodzaju nowotworu wykonuje się również biopsję.

Objawy nowotworu ucha środkowego

Objawy nowotworów ucha środkowego są dość zróżnicowane, często niezbyt charakterystyczne, przez co wiele osób bardzo późno orientuje się, że ma do czynienia z poważnym stanem chorobowym. Niestety zbyt późno postawiona diagnoza utrudnia, a czasem też uniemożliwia podjęcie leczenia. Dlatego nie należy lekceważyć żadnej, nawet pozornie błahej dolegliwości.

Rodzaj objawów zależny jest przede wszystkim od typu zmiany, jej wielkości i lokalizacji. Bardzo często osoby zmagające się z nowotworem uskarżają się na:

  • ból w uchu – nasilający się i długotrwały,
  • wyciek wydzieliny z ucha – bezbarwnej oraz krwistej,
  • niedosłuch,
  • uczucie ucisku lub zatkania ucha,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy.

Warto podkreślić, że powyższe objawy nie zawsze muszą świadczyć o nowotworze – może być to zupełnie inny stan chorobowy. Zawsze jednak powinny wzbudzać niepokój i motywować do jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Metody leczenia zawsze są dostosowywane indywidualnie. Najczęściej wykorzystuje się terapię celowaną, radioterapię i chemioterapię. W niektórych przypadkach zmiany są usuwane chirurgicznie.