Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Muzyka miła dla ducha, szkodliwa dla ucha A A A

Odtwarzacze mp3 są szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Zachęciło to badaczy z brytyjskiej organizacji RNID do dokładniejszego przyjrzenia się sposobowi ich użytkowania w grupie osób od 18-24 lat. 

Badania pokazały, że 39% młodych ludzi przynajmniej przez godzinę dziennie słucha muzyki przy użyciu odtwarzaczy osobistych. 42% młodych uważa, że słuchają muzyki za głośno. 66% doświadcza częstego uczucia dzwonienia bądź gwizdania w uszach, co jest pierwszą oznaką, że muzyka odtwarzana jest za głośno.

Pomimo, iż ucho wykształciło odruchy warunkowe, które ochraniają je przed pewnymi rodzajami hałasu, nie jest w stanie obronić się przed hałasem przekraczającym 120 dB.

Czas odruchu strzemiączkowego czyli 30-40 milisekund jest już ograniczeniem samym w sobie; jest zbyt krótki, aby ochronić ucho przed hałasem stworzonym przez ludzi.

Połączenie trzech różnych czynników może doprowadzić do upośledzenia słuchu w wyniku słuchania muzyki. Są to: 

  • czas słuchania,
  • bliskość źródła dźwięku,
  • poziom/głośność muzyki.

Zmęczenie słuchu może doprowadzić do przejściowego podwyższenia progu słyszalności, ograniczając tym samym liczbę cichych dźwięków, które możemy usłyszeć. A im bardziej narażasz ucho na takie zmęczenie, tym bardziej prawdopodobne jest, że grozi ci trwałe upośledzenie słuchu.

Te same uwagi dotyczą sytuacji przebywania na koncercie czy w dyskotece. Czas, w którym narażasz się na ogromne ilości decybeli dla Twojego ucha jest zdecydowanie za długi. Pozwól mu później odpocząć w ciszy!