ZALOGUJ SIĘ REJESTRACJA

Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Dziecko z ubytkiem słuchu może sprawnie funkcjonować A A A

Jeśli zaobserwujesz u swego dziecka choć jeden z wymienionych niżej objawów, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą w celu otrzymania skierowanie na badanie słuchu:
 • gaworzenie niemowlecia staje się monotonne, dziecko nie robi postępów w rozwoju mowy,
 • dziecko ma problemy z lokalizowaniem źródła dźwięku,
 • nie obserwujesz u dziecka reakcji w odpowiedzi na głośne dźwięki,
 • obserwujesz opóźnienie w rozumieniu mowy i w rozwoju mowy czynnej dziecka,
 • dziecko wycofuje się z kontaktów z innymi osobami w codziennych sytuacjach,
 • powtarzają się stany zapalne ucha.
Nie zawsze badanie słuchu wykazujące, że dziecko niedosłyszy oznacza, że musi być to stan trwały. Wiele zależy od dobrze postawionej diagnozy. W pewnych przypadkach może się okazać, że wystarczy leczenie farmakologiczne, by słuch wrócił do normy. W takich przypadkach powstały niedosłuch związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem ucha środkowego. Jeżeli okaże się inaczej - lekarz ma obowiązek poinformować o możliwościach doboru właściwego aparatu słuchowego i możliwościach rehabilitacji, tak aby dziecko mogło rozwijać się i funkcjonować tak samo, jak jego słyszący rówieśnicy. 

Jeżeli Twoje dziecko będzie musiało nosić aparaty słuchowe pamiętaj - to nie koniec świata! Najważniejsze już nastąpiło - niedosłuch został zdiagnozowany wcześniej, a Twoje dziecko ma dobrze dobrane aparaty słuchowe. Teraz może być naprawdę szczęśliwe - słyszy Ciebie, słyszy swoje otoczenie i uczy się prawidłowo funkcjonować w świecie dźwięków. 

PAMIĘTAJ - TWOJE DZIECKO MOŻE ROZWIJAĆ SIĘ JAK JEGO SŁYSZĄCY RÓWIEŚNICY!
 
Wiele zależy od pomocy Twojej i innych bliskich dziecka.
 
W zależności od wieku w jakim jest Twoje dziecko, Wasza praca nad dobrym rozwojem mowy i rozumieniem będzie wyglądać inaczej. Jeżeli Twoje dziecko otrzymało aparaciki już w wieku przedszkolnym nie bądź przerażona - dzięki temu poradzi sobie w kontaktach z rówieśnikami. 
 
 • Nie zaniedbuj rehabilitacji - systematyczne wizyty u logopedy, solidne ćwiczenia w domu przyniosą efekty.
 • Porozmawiaj z wychowawcami w przedszkolu - oni muszą wiedzieć, że Twoje dziecko ćwiczy i muszą mu także pomagać. Nie musisz zapisywać dziecka do specjalnych placówek oświatowych - takie decyzje konsultuj z lekarzem, logopedą, nauczycielem.
 • Boisz, się, że dziecko będzie się wstydzić swoich aparacików? Niepotrzebnie! W tej chwili aparaty słuchowe dla dzieci są tak kolorowe i ładne, że ze zdziwieniem zauważysz, że są obiektem zazdrości dzieci dobrze słyszących. Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo!
 • To ważne - dbaj o jego dobrą kondycję psychiczną. Nie możesz dopuścić do sytuacji, by kiedykolwiek poczuło się gorsze.
 • Usuń z otoczenia dziecka lamentujące ciocie i babcie, nieodpowiedzialnych dorosłych, którzy będą nachalnie dopytywać się o urządzenia na uszkach Twojego dziecka. Pamiętaj - Twoje dziecko kocha swoje aparaciki, bo pozwalają mu na odkrywanie nowego świata. Pozwól mu się tym cieszyć!
 • Pamiętaj - początki nie muszą być łatwe. Im mniejsze dziecko tym częściej będzie wyjmować aparaciki z uszu, wyrzucać je. Bądź cierpliwy - dziecko powoli zauważy zmiany i zaakceptuje tą nową rzecz.
 • Aparaciki muszą być dobrze ustawione - odwiedzaj gabinet protetyki słuchu do skutku. Wszelkie piski w aparatach są niedopuszczalne - będą irytować dziecko i zniechęcą je do noszenia aparatów.
 • Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze przed okresem przyswojenia mowy, masz olbrzymie szanse na to, że doskonale ją opanuje. Wizyta u logopedy dotyczy także niemowląt! Ćwiczenia usprawniające wargi, język, pobudzające aktywność słuchową pozwolą dziecku na wyraźne mówienie.
 • Jeżeli Twoje dziecko otrzymało aparaciki w wieku późniejszym, tym szybciej zabierzcie się do solidnej pracy. Ćwiczenia logopedyczne będą w tym przypadku bardziej wymagające. Pamiętaj - ćwiczcie nie tylko w gabinecie, przede wszystkim w domu. Doprowadź do tego, by ćwiczenia mowy i słuchu były dla dziecka zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Będzie widzieć wówczas lepsze efekty swojej pracy.