Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Uszkodzenia słuchu spowodowane hałasem A A A

W dzisiejszych czasach, gdzie hałas otacza nas zawsze i wszędzie, problem uszkodzeń słuchu spowodowanych działaniem hałasu staje się bardzo powszechny. W przeciwieństwie do innych uszkodzeń słuchu jest to ten rodzaj niedosłuchu, któremu możemy zapobiec. Nadmierne narażenie na bodźce akustyczne powoduje, że nasze komórki słuchowe na skutek dużej energii akustycznej dostarczanej do ucha wewnętrznego narażone są na uszkodzenia. Co to jest hałas? To nie tylko dźwięk pracy młota pneumatycznego, czy huk startującego samolotu. To również głośna muzyka na koncertach, a także hałas otaczającego nas środowiska. Na uszkodzenia słuchu w dzisiejszych czasach narażone są osoby, często młodzież, słuchające  permanentnie przez słuchawki muzyki z telefonów komórkowych.

Co zrobić aby uchronić się przed uszkodzeniem słuchu spowodowanym hałasem? Przede wszystkim unikajmy miejsc w których jest głośno. Jeżeli pracujesz w hałasie zadbaj o profesjonalne ochronniki słuchu. Jeżeli jesteś muzykiem, często jeździsz na motorze - stosuj indywidualne ochronniki słuchu.

Ochronniki słuchu można kupić w specjalistycznych sklepach lub wykonać indywidualnie na kształt własnego ucha w wielu gabinetach protetycznych.