Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Dlaczego dwa aparaty są lepsze? A A A

Dlaczego zaleca się noszenie dwóch aparatów?

Najważniejsze korzyści wynikające z noszenia dwóch aparatów słuchowych to:

  • poprawa umiejętności lokalizowania źródła dźwięku,
  • lepsze rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawiska deprywacji słuchu (utraty zdolności rozumienia w uchu nieaparatowanym),
  • uzyskanie pełniejszego i przyjemniejszego obrazu dźwięku.

Kierunkowość słyszenia - lokalizowanie źródła dźwięku

Mózg potrzebuje informacji z obu uszu, aby wiedzieć skąd dochodzi dany dźwięk. Rozpatrzmy dla przykładu dźwięk klaksonu samochodowego. Docierający do uszu sygnał informuje cię o niebezpieczeństwie. W ciągu ułamka sekundy twój mózg porównuje informacje z obu uszu, takie jak moc (intensywność) fal dźwiękowych oraz momenty, w których dźwięk dobiegł do każdego ucha. Dzięki temu natychmiast zdajemy sobie sprawę, z której strony dochodzi dźwięk i jak daleko znajduje się jego źródło. Ten proces nazywamy lokalizowaniem dźwięku. W ten sposób natura zadbała o nasze bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach.

Rozumienie mowy w hałasie

Ludzka mowa składa się z samogłosek i spółgłosek o różnych częstotliwościach i poziomach głośności. Wyobraź sobie codzienną sytuację, na przykład rozmowę przy stole w czasie obiadu. Gdy próbujesz rozmawiać z osobą siedzącą obok ciebie, a pozostali domownicy również rozmawiają, hałas w tle powoduje trudności zarówno ze słyszeniem jak i rozumieniem, o czym się mówi. Dobranie przez specjalistę dwóch aparatów słuchowych, po jednym dla każdego ucha, pozwala wspomóc naturalną zdolność mózgu do "filtrowania" hałasów dochodzących z tła. Kolejną zaletą noszenia dwóch aparatów słuchowych jest mniejszy wymagany poziom wzmocnienia dźwięku, przez co hałas w tle staje się mniej irytujący.

Zmniejszanie ryzyka deprywacji słuchu

Kolejnym problemem, który redukuje się dzięki noszeniu dwóch aparatów słuchowych, jest ryzyko deprywacji słuchu. Zjawisko deprywacji słuchu polega na stopniowym traceniu przez mózg umiejętności przetwarzania informacji w wyniku chronicznego braku pobudzania ucha bodźcem akustycznym. Zjawisko deprywacji słuchu pojawia się najczęściej z powodu nienoszenia aparatu słuchowego przez długi czas.

Pełniejszy obraz dźwiękowy

Jeżeli słyszy się tak samo dobrze obojgiem uszu to dźwięki są przyjemniejsze do słuchania. Nie trzeba specjalnie wysilać się, aby je usłyszeć. W naturalny sposób są odbierane czysto i z odpowiednim poczuciem głośności i przestrzenności. Wyobraź sobie, że słuchasz swojej ulubionej audycji w radiu przez wieżę stereo. Wieża ma dwa regulowane głośniki, aby dźwięk był naturalny. Jeżeli wyłączysz jeden z głośników, dźwięk stanie się pusty i płytki. Jeżeli powinieneś nosić dwa aparaty słuchowe, a nosisz tylko jeden, możesz odbierać dźwięki w ten właśnie sposób. Na szczęście specjalista protetyk słuchu może pomóc ci uporać się z tym problemem poprzez dopasowanie aparatów słuchowych dla obojga uszu.

Bądź wyrozumiały dla siebie

Jeżeli masz ubytek słuchu w obu uszach powinieneś porozmawiać ze specjalistą i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Pozwól mu dopasować dwa aparaty słuchowe i daj sobie odpowiednio długi czas, aby przyzwyczaić się do noszenia nowych aparatów.

Bądź wyrozumiały dla siebie. Nosząc dwa aparaty słuchowe nie tylko będziesz cieszył się pełniejszym obrazem dźwięku, ale zauważysz ogólną poprawę jakości życia.